اقتصادی
کد خبر : 27948
چهارشنبه - ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴

ارزآوری با صادرات کالا از آستارا

ارزآوری با صادرات کالا از آستارا

۸۳میلیون دلار کالای غیرنفتی در ۳ماه نخست امسال از گمرک آستارا صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک امروز، مدیرکل گمرک آستارا امروز گفت: این مقدار ارز با صادرات ۱۶۶هزار تن کالای غیرنفتی وارد کشور شد.

رسول امیدی افزود: محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات فلزی و معدنی از مهمترین کالاهایی بودند که از گمرک آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شد.

وی گفت: همچنین در ۳ماه نخست امسال ۳هزار و ۷۹۶تن کالا به ارزش ۱۵میلیون و ۱۸۵هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا صادر شد.

مدیرکل گمرک آستارا اضافه کرد: مهمترین کالاهای صادرات چمدانی مواد غذایی، مواد پلاستیکی، محصولات کشاورزی بود که به کشور جمهوری آذربایجان صادر شد.

رسول امیدی همچنین از واردات ۶۰هزار تن کالا به ارزش ۴۵میلیون دلار از گمرک آستارا خبرداد و گفت: مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات، ماشین آلات و لوازم برقی مهمترین کالاهایی بود که از کشورهای روسیه، گرجستان و آذربایجان وارد کشور شد.

وی افزود: در ۳ماه امسال ۳۳هزار تن کالا به ارزش ۶۳میلیون دلار از گمرک آستارا ترانزیت شد.

مدیرکل گمرک آستارا گفت: همچنین در این مدت ۴۳۲هزار و ۶۱۹مسافر از مرز گمرک آستارا تردد کردند.

رسول امیدی با اشاره به فعالیت خط ریلی آستارا – آستارا افزود: در ۳ماه نخست امسال ۱۸هزار و ۹۰۸تن کالا به ارزش ۴میلیون و ۳۰هزار دلار با ۳۰۷واگن قطار از راه آهن گمرک این شهرستان به کشورهای روسیه، گرجستان، اوکراین و قزاقستان صادر شد.

وی گفت: ۶۲هزار و ۱۲۵تن کالا با ۹۹۲واگن به ارزش ۱۸میلیون و ۳۹۸هزار و ۶۴دلار به بارانداز راه آهن آستارا وارد شد.

مدیرکل گمرک آستارا در پایان اعلام کرد: سرامیک، سیمان، سنگ و کلینکر از کالاهای صادراتی و تخته ‌ام دی اف، چوب و غلات از مهمترین کالاهای وارداتی بودند که با خط ریلی جابجا شد.