گزارش پایگاه خبری بانک امروز به گفته او واردکنندگان نوت بوک در سال‎های گذشته هفته‌ای ۵ هزار نوت بوک از گمرک ترخیص می‌کرد که می‌شد ماهی ۲۰ هزار نوت بوک که در سطح کشور توزیع می‎شد؛ اما اکنون به‌طور متوسط ماهانه ۲ هزار نوت‎بوک وارد بازار می‎شود. هرچند که به گمان این فعال بازار با توجه به افزایش قیمت نوت بوک و کاهش تعداد مصرف‌کنندگان، این میزان واردات نوت‌بوک اکنون جوابگوی تقاضای خریداران است. به گفته او از آنجا که تعداد کالا در انبارها بسیار کاهش یافته به تبع آن خرید و فروش بین همکاران کم شده است، این امر نسبت به خرید یوزرهای معمولی بیشتر به چشم می‎آید.

تنگناهای واحدهای صنفی سخت‌افزار

به نظر می‌رسد این وضعیت با واقعیت موجود بازار کامپیوتر منطبق است و رئیس هیات‌مدیره پاساژ «پایتخت» می‌گوید: آنچه که در حوادث اخیر این بازار تاثیر گذار بوده نشان داده است که اولویت خرید تجهیزات دیجیتالی در سبد خرید مردم به رتبه چهارم تا پنجم رسیده است. مهدی حیدری، رئیس هیات‌مدیره مجتمع پایتخت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در‌باره وضعیت موجودی انبارهای واحدهای صنفی در بازار کامپیوتر «پایتخت» می‌گوید:«اطلاع دقیقی نمی‌توان از انبارهای واحدهای صنفی به دست داد؛ اما آنچه مشخص است کالای چندانی در بازار نیست و از آن سو تقاضایی هم برای خرید وجود ندارد؛ چراکه قدرت و بودجه خرید مردم کم شده است.» به گفته او رکود حاکم شده در صنف سخت‌افزار نشات گرفته از چند عامل است که کاهش یافتن قدرت خرید مردم یکی از آن دلایل است.

او ادامه می‌دهد: «سیستم فروشگاهی در چنین وضعیتی بیش ازپیش متحمل ضرر شده؛ چراکه تمام هزینه‌های نگهداری واحدها از جمله پرداخت شارژ برق و آب، حقوق پرسنل و مالیات پا برجاست؛ اما سیستم خرید و فروش درگیر محدودیت‌هایی شده است که بی تاثیر در رکود فعلی نیست؛ از جمله کمی تنوع کالا و نبود شرکت‌های واردکننده که کالا را به واسطه فروشگاه‌های خرد به دست مصرف‌کننده می‌رساند. » به گفته او این مشکلات باعث شده تا خدمات جانبی که از سوی فروشگاه‌ها در کنار فروش محصولات ارائه می‌شد به کمترین حد خود در سال‌های اخیر برسد. «خدمات جانبی به‌صورت یک زنجیره به هم متصل هستند؛ اما سیاست جدید در اقتصاد کشور باعث ضرر و زیان به واحدهای صنفی شده است.» این فعال بازار سخت‌افزار اظهار امیدواری کرد در زمان محاسبه مالیات از سوی ادارات مالیاتی فشار زیادی به واحدهای صنفی وارد نشود و بتوان با همراهی و همفکری هر دو طرف این بحران را پشت سر گذاشت.