امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

«ست» بانک صادرات ايران براي گره‌گشايي وثيقه تسهيلات در خدمت مردم، نظام بانکي و فين‌تک‌ها است


?عضو اجرائي هيئت‌مديره بانک صادرات ايران با تشريح کاربرد سامانه توثيق الکترونيکي دارايي (ست) بانک صادرات ايران، آمادگي اين بانک براي ارائه خدمات ويژه اين زيرساخت راهبردي به ساير بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات اعتباري را اعلام کرد.
به گزارش بانک امروز، ياسر مرادي در تشريح ويژگي‌هاي راهبردي سامانه توثيق الکترونيکي دارايي «ست» بانک صادرات ايران با بيان اينکه در حال حاضر در تمامي دنيا مؤسسات تضمين اعتبار حضور دارند و وظيفه اعتبارسنجي مشتريان بانک‌ها را انجام مي‌دهند، گفت: بايد به سمت گرفتن وثايق به صورت الکترونيکي پيش برويم. بانک صادرات ايران با فراهم کردن اين زيرساخت آماده است تا اين امکانات را با حداقل کارمزد در اختيار ساير بانک‌ها قرار دهد. در عين حال هر لندتکي که براي مشتريان خود تقاضاي اعتبارسنجي و دريافت وثيقه‌گيري الکترونيکي داشته باشد، مي‌تواند از قابليت‌ها و امکانات سامانه «ست» بانک صادرات ايران استفاده کند.

او افزود: همواره در کشور ما بانک‌ها با مشکل وثيقه‌گرفتن و مردم با مشکل وثيقه‌گذاري روبرو بوده‌اند. مردم وثيقه‌هايي را معرفي مي‌کنند که چندان مورد قبول بانک‌ها نيست و بانک‌ها هم در دريافت وثيقه سخت‌گيري‌هايي دارند. اين در حالي است که دارايي‌هاي مالي زيادي وجود دارند که بانک‌ها تمايلي به پذيرش آنها به عنوان وثيقه تسهيلات ندارند چراکه در نقدشوندگي با کارسازي آنها دچار مشکل مي‌شوند. در واقع مردم يک سري از دارايي‌هاي راکد دارند که تمايل دارند از آنها به عنوان وثيقه دريافت تسهيلات استفاده کنند اما بانک‌ها عموما ملک، چک يا سفته را به عنوان وثيقه پذيرفته‌اند. البته در اين ميان بانکي مانند بانک کارگشايي طلا را به عنوان وثيقه تسهيلات خرد قبول کرده‌اند.

عضو اجرائي هيئت‌مديره بانک صادرات ايران با يادآوري اينکه بانک‌ها در زمان وصول مطالبات خود نيز با دعاوي مختلف در مراجع متعدد روبه‌رو هستند که امکان وصول مطالبات را تضعيف مي‌کند، گفت: با آسيب‌شناسي‌هاي انجام شده در بانک صادرات ايران توانسته‌ايم اين معضل را با تهيه سامانه توثيق الکترونيکي دارايي «ست» برطرف کنيم.

او افزود: در اولين گام، دامنه شموليت وثايق را گسترش داديم و علاوه بر وثايق سنتي، تعريف کرديم که هر دارايي که قابليت نقدشوندگي دارد را به وثيقه بگيريم و در گام دوم اين اقدام به صورت الکترونيکي و غيرحضوري انجام شود و از همه مهمتر اينکه در گام سوم ديگر بانک براي وصول مطالبات طرف دعوا نيست بلکه اين سامانه در زمان لازم اقدام به فروش و نقد کردن وثيقه مي‌کند و مطالبات بانک را پرداخت مي‌کند.

مرادي افزود: اولين مرحله راه‌اندازي اين سامانه با وثيقه گرفتن سهام در اتصال آنلاين با سامانه سپرده‌گذاري مرکزي (سمات) آغاز شد که به سهام مردم دسترسي دارد و متقاضي با مراجعه به سامانه «ست» و ارزيابي کمترين قيمت شش ماهه سهام خود و اعمال يک ضريب 85 درصدي، اقدام به توثيق سهام خود مي‌کند. به مرور بيمه‌نامه عمر و زندگي نيز به اين مجموعه اضافه شده است. اعتبار فرد متقاضي با مراجعه به سامانه «ست» تعيين مي‌شود.

او تاکيد کرد: سامانه «ست» تنها براي مشتريان بانک صادرات ايران يا ساير بانک‌ها تهيه نشده بلکه براي فين‌تک‌هايي که اقدام به تامين اعتبار مي‌کنند يا مراکزي که خريد اعتباري انجام مي‌دهند، کاربرد مطلوبي دارد.

مرادي واحدهاي صندوق‌هاي با درآمد ثابت و همچنين سپرده‌هاي بانکي در تمامي بانک‌ها را از جمله دارايي‌هاي قابل توثيق در سامانه «ست» عنوان کرد.

عضو اجرائي هيئت‌مديره بانک صادرات ايران استفاده از ظرفيت بانک کارگشايي براي وثيقه‌گذاري طلا، اوراق، سيم‌کارت تلفن همراه، سهام عدالت، يارانه و وثايق ملکي را به عنوان ساير موارد قابل توثيق آتي در سامانه «ست» ذکر کرد.

او گفت: به زبان ساده مي‌توان گفت که بانک صادرات ايران براي آسودگي خيال فرد متقاضي تسهيلات و خريدهاي اعتباري، ضمانت‌نامه‌اي صادر مي‌کند. بخشنامه بهره‌برداري از سامانه «ست» به تمامي شعب بانک ابلاغ شده و افراد متقاضي دريافت وام‌هاي خرد از جمله وام ازدواج، فرزندآوري، وام‌هاي مشاغل خانگي کميته امداد و... و تمامي وام‌هاي خرد مرابحه مي‌توانند با مراجعه به سامانه «ست»، دغدغه‌هاي ضمانت وام خود را حل کنند.

مرادي اظهار کرد: براي متقاضياني که از طريق شرکت‌هاي ارائه‌دهنده خريدهاي اعتباري اقدام به خريد مي‌کنند، دسترسي ويژه‌اي از طريق سامانه «ست» ايجاد مي‌شود که بتواند همزمان با خريد اعتباري يا خريد اقساطي، دارايي‌هاي خود را اعلام و اعتبارسنجي مي‌شود. تضمين اعتبار از طريق سامانه «ست» براي وي انجام شده و به مجموعه فين‌تکي اعلام مي‌شود.?

  • برچسب ها