امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

بانک کشاورزي ضامن مشمولان طرح کشاورزي قراردادي مي شود

کشاورزان مشمول طرح کشاورزي قراردادي که تا پيش از اين با مراجعه به شعب بانک کشاورزي در سراسر کشور وارد فرآيند اعتبارسنجي مي شدند، از اين پس مي توانند به صورت غيرحضوري و از طريق سامانه جامع کشاورزي قراردادي، ضمن ثبت نام در اين طرح و شرکت در مراحل اعتبارسنجي از مزايا و تخفيف هاي طرح کشاورزي قراردادي بهره مند شوند.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک کشاورزي، به دنبال اجراي کشاورزي قراردادي در حوزه زعفران، اين بانک با بسيج شعب خود در سراسر کشور در حال اجراي کشاورزي قراردادي در حوزه ساير محصولات کشاورزي به ويژه محصولات استراتژيک مانند گندم، جو و دانه هاي روغني است.

اين کار با مشارکت بانک کشاورزي و مجريان دولتي اين طرح از جمله سازمان بازرگاني دولتي، سازمان تعاون روستايي و شرکت پشتيباني امور دام عملياتي شده و طي روزهاي گذشته (و حتي در روزهاي تعطيل) شعب بانک، فرآيند اعتبارسنجي تعداد زيادي از کشاورزان را انجام داده اند.

تا پيش از اين کشاورزان با مراجعه حضوري به شعب بانک مراحل اعتبارسنجي را طي مي کردند اما با فعال تر شدن سامانه جامع کشاورزي قراردادي مربوط به همين موضوع، اين فرآيند به صورت غيرحضوري قابليت اجرا پيدا کرده و پيش بيني مي شود در ماه هاي پيشِ رو سرعت بيشتري بگيرد.

در قالب طرح کشاورزي قراردادي، بانک کشاورزي به عنوان ضامن کشاورزان، بستري را فراهم کرده که مبلغ بيمه تنها پس از برداشت و فروش محصول با 20 درصد تخفيف به شرکت بيمه پرداخت خواهد شد. همچنين کشاورزان با مشارکت در اين طرح مي توانند به ازاي هر تن محصول يک ميليون و 500 هزار ريال به صورت بلاعوض و در قالب هزينه حمل کالا از مجريان دولتي اين طرح دريافت کنند.

اين گزارش مي افزايد: تأمين مالي زنجيره هاي تأمين نيازمند اجراي مقدماتي است که با اتکاء به ابزارهاي تعهدي در حال انجام بوده و توسعه و تسهيل آن مبتني بر پلتفرم مديريت زنجيره تأمين در برگيرنده کل مراحل از توليد تا سفره مردم است.

بانک کشاورزي با طراحي و پياده سازي اين خدمت، نخستين بانکي است که در زمينه ارتقاء امنيت غذايي و نيز کنترل قيمت ها در فرآيند عرضه و تقاضا در اين بخش، تأمين مالي زنجيره ها را به شکل کامل به مرحله اجرا رسانده است.

به گفته کارشناسان انتظار مي رود با اجراي روش کشاورزي قراردادي در تأمين مالي زنجيره هاي تأمين شاهد بهبود اشتغال روستايي، بهبود امنيت غذايي کشور، افزايش کارآيي تخصيص منابع و کاهش فشار بر ترازنامه بانک‌ها در حوزه تأمين مالي کشاورزي و اشتغال روستايي باشيم.

پيش بيني مي شود با اجراي کشاورزي قراردادي علاوه بر اصلاح و هدفمندسازي الگوي کشت، شاهد پايداري توليد و کنترل قيمت محصولات کشاورزي در کشور باشيم.

  • برچسب ها