امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

نماد " دي" به زودي بازگشايي مي شود


نماد دي به زودي در بازار پايه بازگشايي خواهد شد. اما سوالي که اين روزها دغدغه اصلي سهامداران بانک دي است، اين است که با اين سهم چه کنند؟

به گزارش بانک امروز به نقل از خبرگزاري تسنيم، 8 آذر 1402 اطلاعيه‌اي بر روي کدال مبني بر لغو پذيرش نماد دي قرار گرفت. در اين اطلاعيه آمده است:
«به استناد ماده 42 دستورالعمل پذيرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ايران به استحضار مي‌رساند به علت شمول ماده 141 لايحه قانوني اصلاح قسمتي از قانون تجارت (عدم خروج از شمول ماده 141 لايحه قانوني اصلاح قسمتي از قانون تجارت طي مهلت مقرر توسط هيئت پذيرش)، پذيرش اوراق بهادار ناشر از فهرست اوراق بهادار پذيرفته شده در فرابورس ايران لغو گرديد».
بدين ترتيب نماد دي به زودي در بازار پايه بازگشايي خواهد شد. اما سوالي که اين روزها دغدغه اصلي سهامداران بانک دي است، اين است که با اين سهم چه کنند؟
** در مجمع 10 آبان بانک دي چه چيزهايي شنيده نشد؟
در مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک دي که 10 آبان سال جاري برگزار شد، يکي از سهامداران نامدار اين بانک موکداً تاکيد داشت که اگر ارزش دارايي‌ها و املاک مازاد بانک و شرکت‌هاي تابعه‌اش محاسبه شود ارزش ذاتي اين سهم چيزي بيش از قيمت تابلو است و چندين بار از هيئت رييسه مجمع درخواست کرد که ارزش واقعي سهم را براي سهامداران اعلام کنند. نکته‌اي که به صورت غيرمستقيم حاکي از ارزشمندي اين سهم داشت. اين سهامدار نامدار که از سبدگردانان فعال در حوزه بازار سرمايه است، بي‌شک اطلاعاتي از قيمت ذاتي و ارزندگي اين سهم دارد که اينگونه سنگ دي را به سينه مي‌زند.
اما با لغو پذيرش نماد دي از بازار فرابورس و انتقال به بازار پايه، بي شک دغدغه سهامداران خرد اين نماد اين است که بالاخره قيمت سهم چقدر مي‌شود.
اما اطلاعات غيررسمي شنيده شده حاکي از آن است که با الزام بانک مرکزي، تمامي دارايي‌هاي بانک دي و شرکتهاي گروه مالي توسط هيئت کارشناسان رسمي دادگستري ارزيابي و ارزشگذاري شده است و ارزش ذاتي سهم دي نيز حدود 200 تومان برآورد شده است. ارزشي که احتمالا بيش از اين اعداد مي‌ارزد و اميدبخش سهامداران خردي است که از لغو پذيرش دي نگرانند.
**سهامداران خُردي که نمي‌دانند چه کنند
مهمترين دغدغه سهامداران خرد بانک دي که در مجمع 10 آبان نيز شنيده شد، آينده سهم دي بود. سهامداران مي‌خواستند به هر طريقي در مجمع از زبان مديرعامل بانک بشنوند که سهم‌شان را نگه دارند يا نه!
اما اگر ارزندگي اين سهم و ارزش واقعي 200 توماني آن را بعلاوه برنامه بانک براي واگذاري نيروگاه دماوند در نظر بگيريم شايد ذهن سهامدار خرد کمي آرام شود و براي ماندن در اين سهم صبورتر.
مطابق برنامه منتشر شده بانک براي خروج از ماده 141، شرکت نيروگاه دماوند با مالکيت 70 درصدي بانک دي در دو نوبت تجديد ارزيابي شد که منتج به تقويت 93000 ميليارد ريالي حقوق صاحبان سهام شد. طي مجوز اخذ شده از بانک مرکزي هم در نهايت با واگذاري نيروگاه برق دماوند در اقساط بلند مدت 10 ساله با دريافت 5 الي 10 درصد نقد موافقت شد.
اما شنيده‌ها حاکي از آن است که اخيراً سهام نيروگاه برق دماوند از سوي هيئت کارشناسان رسمي به مبلغ 81000 ريال براي هر سهم قيمت‌گذاري شده است که طي هفته‌هاي آتي آگهي واگذاري آن منتشر مي‌شود که اگر اين اتفاق بيفتد – که احتمال آن زياد است- حدود 190000 ميليارد ريال از سود شناسايي خواهد شد و کمک بزرگي به خروج بانک از زيان انباشته است.
موافقت بانک مرکزي با برنامه تحول بانک دي براي خروج از زيان، برنامه‌ بانک براي واگذاري 100 درصدي نيروگاه دماوند به شرکتهاي زير مجموعه که به کاهش 90000 ميليارد ريالي زيان بانک منتج مي‌شود، تهاتر کوهستان پارک شادي مشهد و برج شايان با املاک بنيادشهيد، افزايش سرمايه 70 هزار ميليارد ريالي بانک ، اخذ مجوز بانک مرکزي براي تاسيس صندوق املاک و مستغلات، صندوق زمين و ساختمان، وصول نقدي بالغ بر 12 هزار ميليارد ريال از پرونده هاي مطالباتي بدهکاران کلان بانک و… مواردي است که خبر از تغييرات چشمگير در عملکرد بانک دي مي‌دهد و فعالان بازار سرمايه را به اين نماد حساس کرده است. در روزهاي آتي با بازگشايي نماد دي در بازار پايه بايد شاهد تمرکز بورس‌بازان بر روي اين نماد باشيم تا از رفتار هيجاني سهامداران خرد دي بهترين استفاده را کنند.

  • برچسب ها