امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

رشد 437 درصدي سود عملياتي بانک تجارت

437 درصدي سود عملياتي تا تثبيت جايگاه نخست خدمات ارزي و اعتباري

اقتصاد ايران در سال‌هاي اخير به واسطه تحريم‌ها، با محدوديت‌هايي مواجه بوده و در اين ميان صنعت بانکداري به‌عنوان لنگرگاه اقتصادي کشور نقش به‌سزايي در پيشبرد اهداف بر عهده داشته‌است. اکنون به مناسبت چهل و چهارمين سالروز تاسيس بانک تجارت‌ به‌عنوان يکي از بزرگترين بانک‌هاي بورسي کشور گزارش خدمات اين مجموعه‌ي به اقتصاد کشور در شش ماهه ابتدايي سال جاري را مرور مي‌کنيم. گزارشي که بخش‌هاي مختلف آن در جلسه برخط پرسش و پاسخ سهامداران بانک تجارت با اعضاي هيات مديره اين بانک مطرح شد و نشان از حرکت پرشتاب و هدفمند بانک تجارت در مسير توسعه و تحول اساسي دارد.
رشد 437 درصدي سود عملياتي

اقدامات اصلاحي و تغيير رويکرد نسبت به بخش‌هاي مختلف اقتصاد و حرکت همدلانه کارکنان بانک تجارت در سال‌هاي اخير ثمرات گوناگوني را به همراه داشته که از آن جمله مي‌توان به رشد 437 درصدي سود عملياتي در پايان شهريور 1402 نسبت به دوره مشابه سال قبل، حفظ و تثبيت جايگاه نخست در مانده کل تعهدات اعتبارات اسنادي داخلي و ضمانت‌نامه‌هاي ارزي و ريالي در بين پنج بانک برتر کشور دربازه زماني مورد اشاره، رشد 78 درصدي خالص درآمدهاي کارمزدي، 227 درصدي سود خالص و 241 درصدي سود انباشته در پايان شهريور 1402 نسبت به دوره مشابه سال قبل اشاره داشت؛ آماري که تنها بخشي از دستاوردهاي بانک تجارت در شش ماهه اول سال جاري به شمار مي‌رود؛ اقداماتي که هر کدام از آن‌ها در آغاز شش ماهه دوم سال جاري نيز ادامه پيدا کرده و گزارش‌هاي آن به زودي منتشر مي‌شود.


خدمات ارزي بانک تجارت، انتخاب اول بزرگترين بنگاه‌هاي اقتصادي کشور

بانک تجارت در عرصه اقتصادي ايران همواره به‌عنوان بانک متخصص و حرفه‌اي در حوزه خدمات ارزي و بانکداري بين‌الملل شناخته مي‌شود و اين حسن شهرت که حاصل سال‌ها تجربه خدمت‌رساني به شرکت‌هاي فعال در صادرات و واردات بوده در شش ماهه ابتدايي سال جاري نتايج چشمگيري را به همراه داشته که بر اساس آن سود مبادلات و معاملات ارزي با افزايش چشمگير 265 درصدي از 5370 ميليارد ريال به حدود 20 هزار ميليارد رسيده ‌است.

افزايش 49 درصدي درآمدهاي عملياتي

بر اساس آخرين گزارش‌هاي منتشر شده، خالص درآمد تسهيلات و سپرده‌گذاري بانک تجارت در شش ماهه ابتدايي سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل از 59 هزار و 986 به 89 هزار و 421 ميليارد ريال رسيده که نشان از افزايش 49 درصدي دارد. اين در حالي است که خالص درآمدهاي کارمزدي بانک تجارت نيز با 78 درصد افزايش از 27 هزار و 754 به حدود 50 هزار ميليارد ريال رسيده است.

يکي ديگر از شاخص‌ترين پيشرفت‌هاي عملياتي بانک تجارت در «سود عملياتي» بوده که با 437 درصد رشد از حدود 9 هزار ميليارد ريال به 48 هزار و 449 ميليارد ريال افزايش داشته است. صورت‌هاي مالي بانک تجارت علاوه بر موارد فوق، در شاخص مهم سود خالص نيز از رشد 227 درصد نسبت به شهريورماه 1401 و تحقق سود 43 هزار و 597 ميليارد ريالي حکايت دارد.

از منظري ديگر برآيند اين دستاوردها در سود هر سهم بانک تجارت نيز خود را به خوبي نشان داده است، به صورتي که با 223 درصد رشد از 71 ريال به 231 ريال رسيده و سود انباشته اين بانک هم با 241 درصد رشد از حدود 44 هزار ميليارد ريال، به بيش از 150 هزار ميليارد ريال بالغ شده است.


مولدسازي دارايي‌ها در صدر برنامه‌ها

بانک تجارت در راستاي بهبود سبد دارايي‌ها و افزايش قدرت اعطاي تسهيلات به بخش‌هاي مولد، در سال 1402 نيز واگذاري املاک مازاد خود را در دستور کار داشته و بر همين اساس حاصل اين واگذاري‌ها تا پايان مهرماه سال جاري 14 هزار 664 ميليارد ريال شده و اين در صورتي است که در دوازده ماهه سال 1401 اين مبلغ 6485 ميليارد بوده است.

اين بانک همچنين در بخش فروش و واگذاري شرکت‌هاي تابعه در بخش سرمايه‌گذاري نيز موفقيت‌هايي را به دست آورده که از واگذاري بخشي از سهام مولد نيروگاهي تجارت فارس از طريق سازمان بورس اوراق بهادار را مي‌توان مورد اشاره قرار داد که 111 هزار و 44 ميليارد ريال عايدي براي اين بانک داشته است. علاوه بر اين شرکت سرمايه‌گذاري ايرانيان، از شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک تجارت هم با فروش بخشي از دارايي‌خود 8688 ميليارد ريال به دست آورد.


وصول نقدي مطالبات غيرجاري و منابعي که در خدمت توليد قرار گرفت

يکي از دغدغه‌هاي بانک‌هاي کشور همواره وصول مطالبات غيرجاري به‌شمار مي‌رود، عملياتي که از طريق آن، منابع منجمد شده‌ي بانک‌ها به چرخه‌ي تسهيلات، توليد و اشتغالزايي باز مي‌گردد. در سال 1402 بانک تجارت اقدامات گسترده‌اي را در وصول نقدي مطالبات غيرجاري خود به عمل آورده که حاصل آن وصول بالغ بر 150 هزار ميليارد ريال تا پايان مهرماه سال جاري است. اين آمار در شرايطي محقق شده که وصول نقدي مطالبات غيرجاري بانک تجارت در دوازده ماهه سال 1401 بالغ بر 104 هزار ميليارد ريال و در سال 1400 بيش از 55 هزار ميليارد ريال بوده است.


تحول کلان در زيرساخت‌ها و سامانه‌هاي بانک تجارت

اجراي سامانه بانکداري متمرکز با عنوان منظومه تجارت يکي ديگر از دستاوردهاي مجموعه بانک تجارت در سال جاري به‌شمار مي‌رود. پروژه‌اي کلان که در قالب آن در حال حاضر مهاجرت حساب بيش از 30 ميليون مشتري، استقرار سوئيچ کارت، مهاجرت داده‌هاي بيش از 98 درصد حساب‌هاي بانک تجارت به سامانه جديد و يکپارچگي سامانه‌هاي سنتي با سامانه‌هاي منظومه محقق شده است.


حضور قدرتمند در تمامي بخش‌هاي کسب‌وکاري اقتصاد ايران

بانکداري جامع به‌عنوان يکي از استراتژي‌هاي بانک تجارت در سال‌هاي اخير، دستاوردهاي ارزشمندي را براي اين بانک به همراه داشته که حاصل آن تنوع‌بخشي به سبد مشتريان و مديريت ريسک در اين حوزه بوده است. بانک تجارت حضور در بازار کسب‌و‌کار مشتريان را در چهار دسته عمده گروه «مشتريان شرکتي» با ارائه محصولات و خدمات مبتني بر تامين مالي زنجيره تامين در بستر پلتفرم SCF، گروه «مشتريان تجاري» با ارائه خدماتي همچون پي‌بار، سامانه جامع حمل‌ونقل، بانکداري باز و هميار بار، گروه «مشتريان اصناف» با پلتفرم TB-plus (سامانه خريد اعتباري کسب‌وکارها)، طرح تصنيف و سرويس تعهد پرداخت و گروه «مشتريان شخصي» با محصولاتي همچون خريد اعتباري BNPL، کالانو، کارنو وام، زربان تجارت و طرح سرمايه‌بان تجارت به اجرا درآورده و از اين طريق خدمت‌رساني مويرگي در اقتصاد کشور را دنبال کرده است.


افزايش قدرت خريد مردم با کالانو بانک تجارت

ارائه خدمات اعتباري به عموم مردم و اشخاص حقيقي يکي از پروژه‌هايي است که بانک تجارت در سال جاري به صورت جدي آن را دنبال کرد. خدمت جديد «کالانو» به‌عنوان يک اعتبار خريد ويژه اشخاص حقيقي يکي از اين موارد است. خدمتي که افراد به پشتوانه آن مي‌توانند تا سقف تعيين شده توسط بانک از فروشگاه‌هاي شرکت‌هاي طرف قرارداد اين طرح ( تا لحظه تنظيم اين گزارش فروشگاه‌هاي گروه انتخاب، کويرموتور و پاکشوما) کالاي مورد نظر خود را به صورت اقساطي خريداري کنند. اين اعتبار پس از افتتاح حساب در اپليکيشن باجت، به متقاضي اعطا مي‌شود و سقف فردي آن بر مبناي تفاهم‌هاي صورت گرفته با شرکت‌هاي مختلف متفاوت است.


کارنووام، امکاني کارآمد براي حمايت از کارکنان شرکت‌ها

بانک تجارت در راستاي ارائه خدمات حرفه‌اي و خلق ارزش براي مشتريان حقوق‌بگير خود و براساس نياز‌سنجي اين گروه از مشتريان بسته کارنو را ارائه داده است. اين بسته شامل سبد متنوعي از تسهيلات و اعتبار است که کارکنان و مشترياني که حقوق خود را از بانک تجارت دريافت کنند مي‌توانند از مزاياي بسته کارنو استفاده کرده و تمامي نيازهاي تسهيلاتي خود را مرتفع سازند.از مهمترين ويژگي‌هاي بسته کارنو اين است که شرکت بدون اينکه منابع خود را درگير کند مي‌تواند رفاه کارکنان خود را افزايش دهد و حس وفاداري آنها را نسبت به شرکت بالا ببرد به طوري که صرف دريافت حقوق از شرکت از طريق بانک تجارت مي‌تواند يک مزيت تحول آفرين در زندگي کارکنان باشد و در شرايط تورمي به پرسنل کمک مي‌کند تا با دريافت تسهيلات و بهينه‌سازي پورتفو سرمايه‌اي، از دارايي خود محافظت کنند.

باجت، جلوه‌اي از تحول در بانک تجارت

بانکداري هوشمند و مبتني بر ارائه خدمات کاملا غيرحضوري يکي ديگر از برنامه‌هايي است که بانک تجارت در سال‌هاي اخير دنبال کرده که بروز آن اکنون از طريق اپليکيشن باجت به خوبي قابل مشاهده است و عموم مردم از خدمات آن بهره‌مند هستند. باجت بانک تجارت در سال جاري با ارائه خدمات گوناگون و ايجاد بستري با نهايت امنيت، سرعت و سادگي، تجربه‌اي خوشايند را براي مشتريان به ارمغان آورد. باجت علاوه بر خدمات رايج در حوزه پرداخت خرد، خدماتي نظير تسهيلات ازدواج، امضاي ديجيتال، خدمات اعتباري، صدور سفته و افتتاح حساب به صورت کاملا غيرحضوري به اجراي درآورده است.

افتتاح حساب کوتاه مدت و قرض الحسنه پس انداز غيرحضوري، پرداخت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج (کاملا غيرحضوري) در سراسر کشور، اخذ مجوز سفته الکترونيک، خدمات پايه صدور کارت و اعطاي اعتبار BNPL با نرخ صفر درصد از جمله خدمات راه‌اندازي شده در اين اپليکيشن کاربردي است.


مسئوليت‌هاي اجتماعي، رسالت ماندگار

امروزه سازمان‌هاي مختلف در کنار انجام کارويژه‌هاي خاص خود در حوزه‌هاي ديگري همچون امور عام‌المنفعه و زيست محيطي در قالب ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي وارد عمل مي‌شوند. بانک تجارت نيز در راستاي عمل به اين بخش از مسئوليت‌هاي خود، اقدامات گسترده‌اي را در سرزمين پهناور ايران اسلامي به انجام رسانده‌است.

امضاي تفاهم‌نامه تأمين مالي شهرداري تهران بابت خريد 1000 دستگاه اتوبوس شهري، جمع‌آوري کمک‌هاي انسان دوستانه‌ي هموطنان از طريق همراه بانک تجارت براي ستاد مردمي ديه، آسايشگاه کهريزک، برنامه جهاني غذا، صندوق کودکان يونيسف، کميته امداد امام خميني(ره)، محک، حمايت از بيماران داراي ضايعات نخاعي، صندوق ملّي محيط زيست و انعقاد تفاهمنامه با صندوق کودکان يونيسيف بخشي از اين اقدامات به‌شمار مي‌رود.

مسئوليت‌هاي اجتماعي به روايت آمار

بانک تجارت در راستاي عمل به مسئوليت‌هاي اجتماعي خود در هشت‌ماهه اول سال 1402 تعداد 72 هزار و 937 فقره وام ازدواج جمعاً به مبلغ بيش از 148 هزار ميليارد ريال پرداخت کرده است. اين بانک همچنين در بازه زماني مذکور در راستاي اجراي قانون حمايت از خانواده و جواني جمعيت در قالب 51551 فقره تسهيلات بالغ بر 32 هزار ميليارد ريال «تسهيلات فرزندآوري» اعطا کرده است.

يکي از مهمترين شاخص‌هاي عملکردي بانک تجارت در حوزه مسئوليت اجتماعي حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان با هدف توسعه پايدار اقتصاد کشور است. اين بانک با انعقاد تفاهمنامه‌هاي استراتژيک با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و صندوق نوآوري و شکوفايي، حمايت‌هاي گسترده‌اي از شرکت‌هاي دانش بنيان به عمل آورده و در همين راستا در هشت‌ماهه سال جاري در قالب 652 فقره بيش از 106 هزار ميليارد ريال تسهيلات به اين شرکت‌ها پرداخت کرده است.

حمايت از اقشار کمتر برخوردار و کم‌توان جامعه، در قالب مسئوليت‌هاي اجتماعي همواره جزو برنامه‌هاي بانک تجارت به شمار مي‌رود. اين بانک تا پايان آبان ماه سال 1402 تعداد 16 هزار و 399 فقره تسهيلات جمعا به مبلغ بيش از 10 هزار 852 ميليارد ريال به معرفي‌شدگان کميته امداد امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي کشور و همچنين تسهيلات مشاغل خانگي و وديعه مسکن مستاجرين پرداخت کرده است.

بانک تجارت همچنين با نگاه حمايت از اشتغالزايي و رونق اقتصادي خانواده‌هاي ايراني 3541 فقره تسهيلات جمعا به مبلغ 2837 ميليارد ريال تسهيلات به معرفي شدگان بنياد برکت اعطا کرده است. بانک تجارت در همين راستا تا پايان آبان ماه امسال بالغ بر 136 هزار ميليون ريال تسهيلات وديعه مسکن فرزندآوري پرداخت کرده است. اين بانک در همين بازه زماني همچنين با اعطاي بالغ بر 601 هزار ميليون ريال تسهيلات از طريق ستاد مردمي ديه به زندانيان معسر جرايم غيرعمد پرداخت کرده است.

حمايت از بخش‌هاي روستايي کشور در کنار ساير اقشار جامعه ازديگر اقداماتي است که بانک تجارت آن را دنبال مي‌کند. اين بانک تجارت تا پايان آبان ماه امسال تعداد 19 هزار و 619 فقره تسهيلات در قالب احداث حمام و مسکن روستايي با مبلغ جمعا بيش از 30 هزار و 793 ميليارد ريال تسهيلات اعطا کرده است.

اجراي سياست‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران در حوزه مسکن و در قالب اقدام ملي جهش مسکن يکي ديگر از اقدامات انک تجارت در قالب مسئوليت‌هاي اجتماعي به‌شمار مي‌رود. اين بانک در قالب اقدام طرح جهش مسکن تا پايان آبان ماه 1402 با اعطاي 43126 فقره تسهيلات جمعا به مبلغ بيش از 175 هزار و 688 ميليارد ريال تسهيلات از اين صنعت مهم و راهبردي کشور حمايت به عمل آورد.

تسهيلات اعطايي به معرفي شدگان سامانه سامد (سفرهاي رياست محترم جمهوري اسلامي) از ديگر اقداماتي است که بانک تجارت در قالب مسئوليت‌هاي اجتماعي خود به آنها عمل مي‌کند. اين بانک تا پايان آبان 1402 با اعطاي جمعا بيش از 11 هزار و 256 ميليارد ريال تسهيلات در قالب 75 هزار و 933 فقره به تعهدات خود در اين زمينه عمل کرده است.


  • برچسب ها