امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

هشدار بانک ملي: مراقب کلاهبرداري هاي نوين باشيد


بانک ملي ايران از مشتريان خود درخواست دارد با توجه به بکارگيري روش هاي متعدد و نوين کلاهبرداري هاي اينترنتي و تلفني ، علاوه بر آشنايي با ترفندهاي جديد، موارد را به ‌سرعت به پليس فتا گزارش دهند.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک ملي ايران، مشتريان ارجمند بايد توجه داشته باشند تماس هاي تلفني و پيامکي نامعتبر يا پيام هاي ارسالي مشکوک در فضاي مجازي با عناويني چون پرداخت هديه، برنده شدن جايزه، تماس از طرف برنامه هاي صداوسيما و اعلام برنده شدن افراد و... مي تواند دام کلاهبرداران براي برداشت هاي مکرر از حساب بانکي آنها باشد.

همچنين بانک ملي ايران از مشتريان گرانقدر خود تقاضا دارد به منظور جلوگيري از هرگونه جعل و کلاهبرداري و تحمل ضرر و زيان، از افشاي اطلاعات بانکي خود خودداري کنند.

براي انجام هر تراکنش اينترنتي علاوه بر رمز دوم کارت، نياز به درج شماره کارت، تاريخ انقضا و شماره cvv2 است که اشخاص با ارسال تصوير کارت بانکي خود به ديگران اين اطلاعات را به راحتي در اختيار اشخاص سودجو قرار مي دهند که بايد در اين زمينه نيز به نکات امنيتي توجه ويژه داشت.

روش ديگر مجرمان سايبري ارسال پيام‌هاي حاوي لينک‌هاي آلوده و جعلي از طريق پيام‌رسان‌هاي بومي و غيربومي يا ارسال پيامک است که مشتريان نبايد به هيچ عنوان به پيام هاي ارسال شده از طريق شماره تلفن و يا حساب هاي کاربري نامعتبر و شخصي اطمينان کنند. حتي اگر پيام به ظاهر از مراکز قانوني مانند قوه قضائيه Adliran ، بانک‌ها، سهام عدالت و... ارسال شده باشد.

بانک ملي ايران از مشتريان گرامي درخواست دارد با افزايش دانش خود در استفاده از خدمات الکترونيکي و اينترنتي ،نسبت به امکان سوءاستفاده افراد سودجو، هوشيار باشند.

کاربران سامانه هاي اينترنتي نيز بايد به نکات امنيتي براي تشخيص سايت هاي معتبر از صفحات جعلي آگاه باشند؛ وجود قفل ايمني کوچک در قسمت آدرس بار، يکي از موارد مهم به ويژه در سايت‌هاي بانکي است.

همچنين آدرس سايت بايد همانند دامنه هاي بانک ( https://bmi.ir) حتما از دامنه ir استفاده شده باشد؛ اما معمولا سايت هاي فيشينگ وکلاهبرداري از دامنه هاي مختلف ديگر در اين زمينه استفاده مي کنند .

نکته آخر URL يا آدرس سايت است که بايد حتما از پروتکل امنيتي SSL يا همان //:https در ابتداي ادرس اينترنتي وب سايت استفاده شده باشد.

  • برچسب ها