امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

تسلط بر حاکميت پول و کنترل بازار‌ها بيشتر مي‌شود


مدير عامل بانک رفاه کارگران گفت: افزايش استقلال بانک مرکزي باعث تسلط بيشتر اين نهاد بر حاکميت پول و کنترل بازار‌ها خواهد شد.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک رفاه کارگران، دکتر اسماعيل للـه‌گاني در رابطه با قانون جديد بانک مرکزي و اثرات آن بر اقتصاد به خبرنگار ايبنا گفت: اقتدار بانک مرکزي به ثبات مالي کشور کمک مي‌کند و برهمين اساس بايد به عنوان ناظر مالي بر عملکرد ساير بانک‌ها، استقلال و اقتدار لازم را براي مديريت سيستم پولي و مالي کشور داشته باشد.

وي با اشاره به اين موضوع که حاکميت پول بايد در اختيار بانک مرکزي باشد، تصريح کرد: بانک مرکزي اقدامات مناسبي براي تثبيت نرخ ارز و کنترل بازار‌هاي مالي انجام داده است که اگر اين اقدامات ادامه پيدا کند شرايط بهتري در اقتصاد فراهم مي‌شود.

دکتر للـه‌گاني قانون جديد بانک مرکزي را موثردانست و گفت: در قانون جديد، اقتدار و استقلال بانک مرکزي افزايش پيدا کرده به همين دليل اين نهاد تسلط بيشتري بر حاکميت پول و کنترل بازار‌ها دارد و با ورود به عنوان يک ناظر قوي و مقتدر، نوسانات و تلاطم‌هاي اقتصادي را به حداقل مي‌رساند.

مديرعامل بانک رفاه کارگران با اشاره به دو سياست‌ مهم پولي و ارزي بانک مرکزي در چند ماه اخير افزود: تعدادي از اشخاص در داخل يا خاج از کشور با قصد برهم زدن فضاي اقتصادي کشور تلاطم‌هايي را ايجاد مي‌کنند که بانک مرکزي با اقتدار تلاطم و نوسانات ايجاد شده را مهار مي‌کند، همچنين بانک مرکزي شرايطي را فراهم کرده تا بانک‌هاي ناتراز به سمت اصلاح خود حرکت کنند که اين مهم باعث ثبات اقتصادي در کشور نيز خواهد شد.

وي با بيان اينکه کنترل تورم يکي از موضوعات مهم مد نظر بانک مرکزي است، تاکيد کرد: با اقدامات بانک مرکزي و اعمال محدوديت در پرداخت تسهيلات، رشد نقدينگي کاهش پيدا کرده و روند بهبود ترازنامه بانک‌ها نيز آغاز شده که اين اصلاحات با قانون جديد بانک مرکزي بهتر و کامل‌تر هم اجرا مي‌شوند.

دکتر للـه‌گاني در پايان گفت: بانک رفاه کارگران همزمان با اجراي سياست‌هاي بانک مرکزي از دو ابزار اوراق گام و گواهي سپرده خاص براي تامين نياز واحد‌هاي توليدي استفاده کرده است.

  • برچسب ها