امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

نقش آفريني بانک پارسيان در حمايت از حوزه دانش بنيان و شکوفايي زيست بوم نوآوري


بخشي از مأموريت بانک پارسيان، ارائه خدمات جامع و متنوع بانکي و مالي به فعالان اقتصادي نقش‌آفرين در رشد و توليد و توسعه کشور بوده و اين مهم از طريق عملياتي کردن سياست‌ها و راهبردهاي مدون، پرقدرت‌تر از گذشته در حال انجام است.

به گزارش بانک امروز، با توجه به اهميت بخش توليد و همين‌طور جايگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان در توليد ارزش‌آفرين، اشتغال آفرين و کمک به توسعه اقتصادي کشور، بسياري از صنايع بر آن شدند تا درهاي خود را به روي اين شرکت‌ها باز کنند. با اين رويکرد، ضمن ترسيم نقشه راه دانش بنيان در بانک پارسيان، اقدامات سازنده اي نيز در اين عرصه به عنوان بانکي پيشرو به مرحله اجرا رسيد.
به دنبال نام‌گذاري سال‌ 1401 تحت عنوان «توليد، دانش‌بنيان و اشتغال‌آفرين» از سوي مقام معظم رهبري، توسعه اکوسيستم دانش‌بنيان بيش‌ازپيش موردتوجه بانک پارسيان قرار گرفت. نگاهي به عملکرد بانک پارسيان نشان مي‌دهد که اين بانک در سال گذشته تسهيلات قابل‌توجهي به شرکت‌هاي دانش‌بنيان اختصاص داده است و در سال جاري به نام سال «مهار تورم و رشد توليد» نيز اين ميزان از تسهيلات افزايش يافته است.
بانک پارسيان در راستاي رسالت حمايت از حوزه دانش بنيان، از محل تسهيلات و تعهدات خود، حدود 250 هزار ميليارد ريال براي حدود 11 هزار فقره پروژه دانش بنيان کشور اختصاص داده است. لازم به ذکر است حدود 30 درصد از شرکت هاي دانش بنيان کشور، جذب بانک پارسيان شده اند.
گفتني است؛ در مرداد سال جاري تفاهم‌نامه‌اي بين بانک پارسيان با صندوق نوآوري و شکوفايي منعقد شد که بر اساس آن، 10هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان با هدف رشد توليد و حمايت از اين گروه از شرکت ها تخصيص داده مي‌شود. در اين رابطه، صندوق نوآوري و شکوفايي نسبت به شناسايي و ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان اقدام و آن‌ها را براي دريافت تسهيلات به بانک پارسيان معرفي ‌مي‌کند.
مسير هموار پارسيان براي پرداخت تسهيلات به اکوسيستم دانش‌بنيان
يکي از چالش‌هاي اصلي شرکت‌هاي دانش‌بنيان فراهم کردن ضمانت‌نامه‌هاي مورد تائيد نظام بانکي بوده که بانک پارسيان در راستاي حل اين مشکل هم اقدامات مؤثري انجام داده است. به‌طوري‌که ضمانت‌نامه صادره صندوق‌هاي پژوهش و فناوري حدود 3000 ميليارد ريال، به‌عنوان وثيقه تسهيلات پرداختي مورد پذيرش قرار گرفته است.
مشارکت فعالانه در سرمايه‌گذاري خطر‌پذير براي کسب‌و‌کار‌هاي نوآور
انجام 40 فقره خدمات اعتبارسنجي شرکت‌هاي دانش‌بنيان توسط صندوق‌هاي پژوهش و فناوري، افزايش سقف اختيارات شعب براي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، فناور و خلاق و ارائه خدمات به‌کل اکوسيستم دانش‌بنيان، نظير شرکت‌هاي دانش‌بنيان، فناور و خلاق، صندوق‌هاي پژوهش و فناوري، کارخانه‌هاي نوآوري و پارک‌هاي علم و فناوري از ديگر بانک پارسيان براي حمايت از شرکت‌ها و طرح‌هاي دانش‌بنيان بوده است.
علاوه بر اين، صندوق پژوهش و فناوري توسعه سريع کارآفريني ستارگان در سال 1398 با هدف مشارکت فعالانه در سرمايه‌گذاري خطر‌پذير براي کسب‌و‌کار‌هاي نوآور، استفاده از ابزار‌هاي نوين تأمين مالي مبتني بر بدهي جهت ارائه تسهيلات و صدور انواع ضمانت‌نامه‌ها براي شرکت‌هاي فعال در زيست‌بوم فناوري، تسهيل در فضاي کسب‌و‌کار شرکت خلاق و ارائه انواع مشاوره‌هاي مالي و سرمايه‌گذاري به کارآفرينان متخصص و نوآور تشکيل شد.
. در ادامه اقدامات و حمايت هاي مجموعه بانک پارسيان و شرکت هاي گروه، ضمن ايجاد و استقرار دفتر تخصصي بانکداري دانش بنيان در محل صندوق نوآوري و شکوفايي، همايش و نمايشگاهي نيز در پايان سال 1401 با حضور مقامات ارشد کشوري و 50 شرکت دانش بنيان داراي تعامل با بانک با هدف ارائه عملکرد حمايتي بانک و همچنين معرفي محصولات و خدمات شرکت هاي فوق، برگزار گرديد.
مشارکت در 25 استارت آپ حوزه فناوري‌هاي مالي
همچنين ايجاد صندوق جسورانه رويش لوتوس با هدف جمع‌آوري سرمايه و تزريق آن در شرکت‌هاي استارت آپ و کسب بيشترين بازدهي اقتصادي در برابر پذيرش ريسک، در حوزه فناوري و سلامت از اقدامات ديگر اين بانک در حمايت از حوزه دانش‌بنيان است. اين صندوق تاکنون در شرکت‌هاي بيمه بازار، شيپور، ايران تلنت، رويين‌تن سلول، رويان بن سلول و رويش ژن آسا طب سرمايه‌گذاري کرده است.
مضافاً پارسيان در 25 استارت آپ حوزه فناوري‌هاي مالي مشارکت داشته است.
لازم به ذکر است؛ کارگروه رشد و نوآوري در راستاي يکپارچگي، هم‌راستايي و هم‌افزايي نوآوري در مجموعه پارسيان تشکيل‌شده که مأموريت اين کارگروه هدف‌گذاري بلندمدت براي موضوعات مرتبط با نوآوري، تدوين سياست هاي آينده نگري مجموعه پارسيان، تدوين فرآيند هاي سرمايه گذاري نوآورانه و جسورانه و تدوين نظام‌نامه نوآوري مجموعه پارسيان است.
هاب مکانيزه اکوسيستم نوآوري در پارسيان
موارد زير اهم اقدامات بانک پارسيان در مسير شکوفايي و رونق اکوسيستم استارت آپي مي باشد:
• راه‌اندازي هاب مکانيزه اکوسيستم نوآوري، با موضوع يکپارچگي، هم راسـتايي و هم‌افزايي در اکوسيسـتم نوآوري در مجموعه گروه پارسـيان با هدف تجميع اطلاعات و شناسـنامه اسـتارت آپ‌هاي گروه پارسـيان
• راه اندازي دبيرخانه برخط رويدادهاي اسـتارت آپي و شتاب‌دهي در مجموعه گروه پارسـيان
• برگزاري رويداد اينوباش و بينو توسط شرکت تأمين خدمات سيستم‎‌هاي کاربردي کاسپين براي بررسي و حمايت از ايده‎ها، محصولات و راهکارهاي نوآورانه و فناورانه توسط صاحبان ايده يا محصول با محوريت حوزه‌هاي فين تک، اينشورتک، بانکداري باز، بلاک چين در سال‌هاي 1397 و 1398
همچنين بيش از 200 سرويس بانکي رايگان به کسب‌وکارهاي نوپا از طريق محيط سند باکس تخصيص داده شده است؛ سازمان هاي متقاضي، سرويس هاي بانکداري باز بانک پارسيان را از پلتفرم بانکداري باز کبالت (شامل مجموعه اي از سرويس هاي مالي و غيرمالي) دريافت مي کنند. در پلتفرم بانکداري باز کبالت، محيط تست نرم افزاري (Sandbox) براي برنامه نويسان فراهم‌شده تا بتوانند خدمات بانکداري باز و وب‌سرويس‌هاي اين سامانه را به‌صورت آزمايشي پياده‌سازي و تست نمايند؛
لازم به يادآوري است که شرکت مشترکي بين بانک و صندوق نوآوري و شکوفايي در حوزه حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و کمک به رشد و توسعه حوزه دانش‌بنيان هم تشکيل‌شده است.

  • برچسب ها