امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

400 ميليون کارت بانکي فعال داريم

مدير اداره نظارت بر نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي گفت: در حال حاضر 9 ميليون پايانه فعال تراکنش داريم که در آن‌ها 50 ميليون نفر با 400 ميليون کارت بانکي تراکنش انجام مي‌دهند.

به گزارش بانک امروز به نقل از ايسنا، محمدرضا ماني يکتا اظهار کرد: کشور ما در دنيا جزو پنج کشور اول در گستردگي صنعت پرداخت هستيم و پرداخت الکترونيک انجام مي‌دهيم و حجم معاملات اسکناس در 100 هزار ميليارد تومان باقي مانده است.

وي با اشاره به اينکه نسبت اسکناس به مسکوکات به 2.6 رسيده که در بعضي مواقع به 1.8 کاهش يافته است، گفت: اين موضوع يک رکورد است و اين موضوع نشان مي‌دهد وابستگي به صنعت پرداخت بيشتر شده است. روزانه 130 تا 145 ميليون تراکنش پرداختي داريم که در پايان سال به 200 ميليون هم مي‌رسد.

ماني يکتا با بيان اينکه 250تا 30 درصد تراکنش‌ها در جهان برخط است، گفت: اما در کشور ما 100 درصد به صورت آنلاين است. در حال حاضر 9 ميليون پايانه فعال تراکنش داريم که در آن‌ها 50ميليون نفر با 400 ميليون کارت بانکي تراکنش انجام مي‌دهند.

ماني يکتا بيان کرد: صنعت پرداخت کشور فضاي بسيار پيچيده‌اي دارد و ما فرصت بروزرساني نداشتيم. در تمام دنيا 100درصد هزينه تراکنش را پزيرنده قبول مي‌کند، اما در ايران با اصلاحاتي که در تير ماه صورت گرفت 50 درصد توسط پزيرنده صورت مي‌گيرد و 50 درصد ديگر متعلق به بانک است. اين موضوع نشان مي‌دهد که ما فاصله زيادي با نرم‌هاي جهاني داريم.

وي اضافه کرد: هر تصميم و هر اصلاحي در اين صنعت بايد با دقت بالا صورت گيرد، چرا که ممکن است اثرات شديدي در کشور داشته باشد. همه بر اين باور هستند که اقتصاد اين صنعت ناتراز است و بسياري از مشکلات اين صنعت ناشي از همين ناترازي اقتصادي است، مشکلاتي مانند قاچاق پز، تخلفات پي اس پي‌ها و ... ناشي از اين ناترازي است. اين ناترازي مي‌توانست ارائه خدمات را با چالش‌هاي جدي مواجه کند، در اين شرايط برخي‌ها پيشنهاد ارايه کارت هوشمند mv را داده‌اند، در اين زمينه 70 درصد کارت‌هاي صادره قابليت دارد تا فضاي پذيرندگي را اجرايي کنند تا پروژه کهربا عملياتي شود.

ماني يکتا اظهار کرد: در اين زمينه رگولاتور فشار مي‌آورد تا توسعه پرداخت با قدرت ادامه يابد، اما طي پنج سال گذشته ابزار جديد به صنعت پرداخت اضافه نشده است.

مدير اداره نظارت بر نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي در ادامه گفت: در اين حوزه بازاريابي نامتعارف صورت گرفته تا پذيرندگان را به طرف خود جذب کنند.

وي در پايان گفت: ره‌نگاشت بانک مرکزي نکات اصلاح کلان صنعت پرداخت را مشخص کرده است و در اين زمينه ريل گذاري کرده است، در اين ره‌نگاشت به دنبال ورود شرکت‌هاي جديد به صنعت پرداخت هستيم.

  • برچسب ها