امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

مسير اميدبخش بانک صادرات ايران مورد حمايت وزارت اقتصاد است

?معاون امور بانک، ‌بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي در ديدار با مديرعامل و اعضاي هيئت‌مديره و هيئت‌عامل بانک صادرات ايران، ضمن قدرداني از اقدامات تيم جديد مديريتي بانک، لزوم برنامه‌ريزي براي آينده بانک در 10 سال آينده را مورد اشاره قرار داد و گفت: از بانک صادرات ايران در مسير افزايش سرمايه و شرايط اميدبخش آن حمايت خواهيم کرد.
محمدجواد شريف‌زاده در اين نشست که با حضور مديرکل دفتر امور بانکي و بيمه‌اي وزارت امور اقتصادي و دارايي و کارشناسان اين دفتر در جمع مديران ارشد بانک صادرات ايران برگزار شد، با بيان اينکه فشار بر نظام بانکي خيلي زياد است و حجم کار خيلي بالا است، تاکيد کرد: سياست ما حمايت از مجموعه نظام بانکي است. بانک‌ها به شدت تحت فشار هستند و اگر هم تقصيري متوجه بانک‌ها باشد، ميزان آن حداقل ممکن است.?

او با يادآوري اينکه در تحريم‌هاي بانکي اول بانک صادرات ايران مورد تحريم قرار گرفت، افزود: اگر دشمن براي ضربه‌زدن به اقتصاد ما بر جاي خاصي تمرکز کرده، بايد بدانيم که آنجا نقطه قوت ماست.

شريف‌زاده گفت: بانک صادرات ايران از معدود بانک‌هايي است که در حال صعود و اوج گرفتن است و شرايط آن اميدبخش است. با اينکه افزايش سرمايه در بانک سال‌ها انجام نشده بود، از افزايش سرمايه حمايت کرده‌ايم و از اين به بعد نيز حمايت خواهيم کرد.

معاون وزير اقتصاد گفت: فروش دارايي‌ها و اموال مازاد بانک‌ها مورد نظر است و بايد اموال مازاد بانک را بفروشيم. همچنين در زمينه وصول مطالبات ارزي و مديريت نقدينگي انصافا تلاش‌هاي خوبي صورت گرفته است و اگر مديريت مناسبي صورت نمي‌گرفت ميزان اضافه برداشت به حد زيادي مي‌رسيد. اگر بانک صادرات ايران امروز آسيب‌ديده است، به دليل اين است که مديران 10 تا 15 سال گذشته آينده‌نگري نداشته‌اند.

او افزود: بايد در بانک بخش آينده‌پژوهي شکل گرفته و براي آينده بانک و پورتفوي آن برنامه‌ريزي کند. براي برنامه‌ريزي بايد چند عامل مورد توجه قرار گيرد. اولين عامل مساله نيروي انساني است. نيروي انساني جذب شده حتما بايد نيروي انساني نخبه باشد. نخبه‌ها از دانشگاه‌هاي خوب شناسايي و جذب شوند. نخبه‌گرايي، آينده بانک را تضمين مي‌کند.

او مدل بانکداري را نيز مورد توجه قرار داد و گفت: بايد برنامه‌ريزي صورت گيرد که مدل بانکداري بانک صادرات ايران در 10 سال آينده چگونه خواهد بود. بايد يک محصول متمايز و حوزه کاري متمايز براي بانک در آينده ترسيم شود.

کميته محصول از ديگر مقولاتي بود که به عنوان عامل مهم براي برنامه‌ريزي کلان بانک مورد اشاره معاون وزير اقتصاد بود.

او افزود: بايد در زمينه محصولات تسهيلاتي، سپرده‌اي و ساير موارد بايد وقت بيشتري در نظر گرفته شود.

معاون امور بانک، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي تحول ديجيتال در بانک صادرات ايران را نيز مورد اشاره قرار داد و بر بهينه‌سازي و سودآور کردن شعب خارجي بانک صادرات ايران تاکيد کرد و رعايت بهداشت اعتباري و تقويت نظام کنترل داخلي و همچنين رسيدگي بيشتر به حسابرسي داخلي را خواستار شد.

شريف‌زاده با بيان اينکه تعداد شعب بانک صادرات ايران از تعداد کارکنان برخي بانک‌ها بيشتر است، گفت: بانک صادرات ايران بانک بزرگ و منشاء خدمات بزرگي است، ظرفيت‌هاي بزرگي دارد و طبعا مشکلات آن نيز بزرگتر است. از اين رو بايد کنترل‌هاي داخلي با قدرت بيشتري مورد توجه قرار گيرد.

در اين نشست، مديرعامل بانک صادرات ايران نيز با تشريح شرايط بانک و اهداف پيش‌رو، به اقدامات موفق انجام شده در ماه‌هاي اخير پرداخت و مشکلات و ايرادات ساختار مالي بانک را به عنوان يکي از مهمترين چالش‌هاي مديريتي برشمرد و افزود: موضوع افزايش سرمايه بانک مهمترين دغدغه بانک در اين بخش بود که با حمايت دولت و مجموعه همکاران در سه ماه گذشته از وضعيت نامطلوب به سمت بهبودي حرکت کرده‌ايم و توانسته‌ايم با صرف سهام و روش سلب حق تقدم سهام با 40 هزار ميليارد ريال، روند افزايش سرمايه را آغاز کنيم. مجمع عمومي افزايش سرمايه نيز برگزار شد و با باز شدن نماد از روز شنبه روند آن سرعت بيشتري به خود خواهد گرفت.

محسن سيفي افزود: تلاش بر اين است تا افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها و اصلاح ساختارهاي مالي بانک در ماه‌هاي باقي‌مانده سال نهايي شود.

مديرعامل بانک صادرات ايران همچنين در اين نشست موضوع ناترازي بانک را مشکل ديگر بانک عنوان کرد و افزود: فشار دولت براي خروج منابع دولتي بانک از ديگر مشکلات بانک بود که با وجود خروج منابع زيادي از بانک، بيشترين رشد منابع بانکي در سه ماه گذشته توسط بانک صادرات ايران رقم خورده است و در اين مسير حرکت از سمت منابع گران‌قيمت به سمت منابع ارزان قيمت شتاب بيشتري به خود گرفته است. براي اصلاح ساختارهاي مالي، تمرکز بر جذب منابع ارزان‌قيمت است و در سه ماه گذشته در طرح‌هايي که منجر به رشد جذب منابع ارزان‌قيمت شده، 80 درصد رشد داشته‌ايم.

او وجود مشکلات جدي در حوزه زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات را از ديگر مشکلات گذشته بانک برشمرد و گفت: تلاش‌هاي فراواني صورت گرفت تا زيرساخت‌هاي بانک توسعه يابد و قدرت پردازش بانک بيشتر شود و در حال خريد برخي ديگر از نيازهاي زيرساختي بانک هستيم تا قدرت پردازش بانک به مراتب بيشتر شود. در اين راستا چند پلتفرم به صورت همزمان در حال انجام است که از جمله آن مي‌توان به نئوبانک اشاره کرد تا مشکلات ساير نرم‌افزارهاي بانک را مرتفع کند ضمن اينکه نرم‌افزار توثيق الکترونيکي دارايي با نام تجاري «ست» نيز به عنوان اولين بانک در بانک صادرات ايران راه‌اندازي شد و رتبه اول را در جشنواره دکتر نوربخش دهمين همايش بانکداري الکترونيکي بانک مرکزي را کسب کرد و به عنوان محصول برتر شناخته شد.

سيفي با اشاره به بخش سرمايه‌گذاري بانک نيز گفت: بزرگترين مزايده املاک بانک برگزار مي‌شود و تقريبا تمامي املاک مازاد بانک در اين مزايده عرضه شده است. ضمن اينکه بخشي از سهام مازاد بانک نيز فروخته شده که رشد قابل ملاحظه‌اي در اين زمينه به وجود آمده است.

وي از وصول مطالبات شعب خارج از کشور بانک طي سه ماه اخير خبر داد و گفت: در سال جاري بيش از 300 درصد در وصول مطالبات خارج از کشور رشد داشته‌ايم که در تلاش هستيم تا پايان سال اين ميزان به 400 درصد رشد برسد.

سيفي همچنين در بيان اقدامات پيش‌رو براي تقويت کنترل‌هاي داخلي گفت: در ساختار جديد، مدير امور نظارت نداريم و بر اساس تصميمات هيئت‌مديره، مدل نظارتي بانک را تغيير داديم و احکام آن صادر شده است.

مديرعامل بانک صادرات ايران در خصوص توسعه محصولات بانک نيز افزود: تقويت بخش بين‌الملل بانک با مشارکت برخي ديگر از بانک‌ها و هم‌افزايي در نظام بانکي در خارج از کشور در دستور کار است. مدل کسب و کار جديد محصولات بانکي در خارج از کشور در حال نهايي شدن است.

سيفي با اشاره به اينکه از سال 1401 تاکنون بيش از 10 محصول جديد در بانک صادرات ايران ارائه شده است، گفت: واحد آينده‌پژوهي در بانک صادرات ايران راه‌اندازي خواهد شد و جذب 50 نفر نيروي جديد براي بخش فناوري اطلاعات و همچنين سرعت گرفتن روند تحول ديجيتال با جديت در دستور کار است.

مديرعامل بانک صادرات ايران کيفيت شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک و مديريت آنها را داراي اهميت عنوان کرد و گفت: سياست بانک خروج از بنگاه‌داري است و تلاش داريم تا از شرکتي که مولد نيست و مزيتي براي بانک ندارد، خارج شويم.

سيفي با اشاره به تدوين پروتکل بازديد جامع از استان‌ها گفت: هر 15 روز يک‌بار، هيئت‌‌مديره و هيئت‌عامل بانک در يکي از مراکز استان‌هاي کشور حاضر شده و در اين سفرهاي استاني، تمامي شعب بانک در هر استان توسط مديران ارشد بانک مورد بازديد قرار مي‌گيرد.

در اين نشست همچنين گزارش دقيقي توسط ياسر مرادي عضو اجرايي هيئت‌مديره بانک صادرات ايران در خصوص مشکلات و دغدغه‌هاي مطالبات بانک از دولت، موسسه ميزان و پديده شانديز و مشکلات حقوقي مترتب بر آنها ارائه و پيشنهادهايي نيز براي حل اين مشکلات مطرح کرد.

در اين نشست، گزارشي از وضعيت عمومي و شاخص‌هاي عملکردي بانک صادرات ايران نيز توسط معاونت طرح و برنامه ارائه شد.?

  • برچسب ها