امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

گسترش لبه دانش به حوزه فناوري هاي بانکي

شرکت ملي انفورماتيک و واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي توسعه همکاري‌هاي علمي، آموزشي، پژوهشي ، فناوري و بهره‌مندي مستمر از خرد جمعي و تجربيات و توانمندي‌ها، تفاهم‌نامه همکاري امضاء کردند.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي شرکت ملي انفورماتيک، تفاهم‌نامه همکاري، توسط دکتر “جمشيد صباغ‌زاده ” قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در واحد علوم و تحقيقات و دکتر “عليرضا ماهيار” مديرعامل شرکت انفورماتيک، با هدف استفاده از توانايي‌هاي علمي و توسعه همکاري‌ها براي اجراي پروژه‌هاي مشترک علمي و پژوهشي در زمينه کاربرد فناوري اطلاعات و نوآوري در صنعت بانکداري به امضاء رسيد.
دکتر عليرضا ماهيار مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک در مراسم امضا اين تفاهم نامه با تبريک ايام رجب و در آستانه ولادت اميرالمؤمنين (ع)، گفت: با توجه به موقعيت استراتژيک شرکت ملي انفورماتيک ضروري است تا از ظرفيت‌هاي بالقوه دانشگاه‌ها و زيرساخت‌هاي نوآورانه بهره‌مند شويم.
وي با بيان اينکه، يکي از خلاء هاي گروه ملي انفورماتيک دوري از دانشگاه هاي کشور است، ادامه داد: براي رفع اين مشکل سعي شده، ارتباط خوبي با بدنه دانشگاه‌ها در حوزه‌هاي مختلف اعم از پژوهشي، تحقيقاتي، آموزشي، برگزاري رويدادها و راه‌اندازي سراي نوآوري صورت گيرد.
مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک با اشاره به ضرورت فعال شدن حوزه هوش مصنوعي در بانکداري هوشمند، ادامه داد: با توجه به اعلام آمادگي واحد علوم و تحقيقات قرار است اقداماتي در اين زمينه انجام شود ضمن اينکه راه اندازي آکادمي نوآوري و هوش مصنوعي در دستور کار شرکت ملي انفورماتيک قرار دارد.
وي با اشاره به اهميت بهره گيري نيروي انساني متخصص و مجرب در شرکت هاي زير مجموعه، تصريح کرد: روزانه بيش از 300 ميليون تراکنش در شبکه بانکي انجام مي شود که شرکت هاي زير مجموعه شرکت ملي انفورماتيک متولي آن هستند و اين امر ضرورت توسعه و پايداري شبکه را روز افزون مي کند.
دکتر ماهيار با بيان اينکه از جذب نيروهاي مستعد، نخبه و جوان کشور استقبال مي‌کنيم، افزود: شبکه پرداخت کشور موضوعي استراتژيک و از اولويت‌هاي نظام است.
همچنين دکتر عباس معمارنژاد رييس هيات مديره شرکت ملي انفورماتيک نيز در اين مراسم، گفت: هر چند ميزان تراکنش هاي الکترونيکي قبل از بروز بيماري کرونا 82 درصد بود اما اين رقم به 98 درصد افزايش يافته و بخش کمي از تراکنش ها در شعب انجام مي شود و با توجه به حجم تراکنش ها، پايداري سيستم از اهميت زيادي برخودار است.
وي با بيان اينکه، بانک مرکزي وظيفه تدوين نقشه راه بکارگيري هوش مصنوعي در نظام بانکي را به شرکت ملي انفورماتيک سپرده است، تصريح کرد: اين امر وظيفه خطيري را به دوش اين شرکت نهاده و اميدواريم با همکاري دانشگاه بتوانيم اقدامات موثري را در اين زمينه انجام دهيم.
در ادامه اين مراسم، دکتر جمشيد صباغ‌زاده قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در واحد علوم و تحقيقات، ضمن معرفي اجمالي ظرفيت‌هاي علمي، تحقيقاتي و آموزشي اين واحد دانشگاهي، گفت: واحد علوم و تحقيقات از همکاري‌هاي پژوهشي‌ در راستاي کمک به نظام بانکي کشور استقبال مي‌کند.
وي با بيان اينکه، اين واحد داراي 50 هزار دانشجو در شاخه هاي مختلف بوده ودر بسياري از موارد پيشتاز و صاحب عنوان جهاني است، ادامه داد: اين واحد دانشگاهي در راه‌اندازي و فعاليت در حوزه‌هاي مختلف علمي و پژوهشي کشور، پيشتاز است و در حال حاضر تعدادي از اعضاي هيات علمي و دانشجويان اين واحد به صورت متمرکز در حوزه‌هاي هوش مصنوعي و فناوري‌هاي کوانتومي فعاليت مي‌کنند و در اين حوزه‌ها، کارهاي خوبي در واحد علوم و تحقيقات صورت گرفته است.

يادآور مي شود، استخراج زمينه‌هاي همکاري مشترک، بهره‌مند شدن طرفين از امکانات و ظرفيت‌هاي يکديگر، اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي- کاربردي همراه با انتقال دانش فني و هدايت و حمايت از پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي در راستاي نيازهاي تحقيقاتي شرکت در قالب اعطاي گرنت‌هاي تحقيقاتي و همکاري براي استفاده از خدمات آزمايشگاهي با بهره‌گيري از امکانات طرفين در پروژه‌هاي مشترک، از مفاد مورد توجه در اين سند همکاري است.
اجراي دوره‌هاي آموزشي و کارگاهي از جمله کار و آموزش پايدار (کوآپ)، برگزاري مشترک همايش‌ها، نشست‌هاي تخصصي، سمينارها و کارگاه‌هاي علمي، آموزشي، ملي و بين‌المللي، همکاري متقابل براي شناسايي ايده‌هاي نوآورانه و حمايت تخصصي شرکت از دانشگاه، تبديل ايده‌هاي کسب و کار به محصولات کاربردي مرتبط با نظام بانکي، از ديگر موضوعات مورد توجه در اين تفاهم‌نامه است.

  • برچسب ها