امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

بومي‌سازي Firmware در سرورهاي انديشه نگار پارس

به گزارش بانک امروز ، دکتر عليرضا اجلالي، استاد دانشگاه صنعتي شريف و مشاور مديرعامل شرکت انديشه نگار پارس در نهمين نمايشگاه تراکنش درباره سرورهاي ارائه شده توسط شرکت انديشه نگار پارس در اين نمايشگاه گفت: سرور سهند محصول مشترک شرکت انديشه‌نگار پارس و دانشگاه صنعتي شريف است که طي يک قرارداد ارتباط با صنعت ميان دانشگاه و اين شرکت، پروژه طراحي و پياده‌سازي Firmware داخلي بر روي آن انجام شده است. نکته خاصي که سهند را ويژه مي‌کند Firmware يا ثابت‌افزار اين سرور است که به طور کامل در داخل کشور، در دانشگاه صنعتي شريف توسط متخصصان داخلي طراحي و توليد شده است.
وي افزود: در سطح دنيا در حوزه توسعه Firmware شرکت‌هاي زيادي وجود ندارند؛ اما با توجه به شرايط خاصي که کشور ما دارد، اين نياز در کشور وجود دارد که شرکت انديشه نگار پارس نيز آن را به درستي تشخيص داده و با مشارکت دانشگاه صنعتي شريف آن را توليد کرده است.
اجلالي در ادامه اظهار داشت: بسياري از حملات امنيتي که امروزه انجام مي‌شود به دليل وجود آسيب‌پذيري‌هاي عمدي در داخل ثابت افزار هست. از طرفي سرورها در بخش‌هاي زيرساختي مهمي در کشور استفاده مي‌شوند و لازم است به امنيت اين زيرساخت‌ها توجه شود.
استاد دانشگاه شريف درباره ثابت‌افزارهاي خارجي گفت: ما کد منبع Firmwareهايي که در خارج از کشور توليد مي‌شوند را نداريم و اصلا مشخص نيست که چه چيزهايي در آن‌ها استفاده شده است چه بسا در آن‌ها حفره امنيتي وجود داشته باشد. در نتيجه بهتر است صفر تا 100 ثابت‌افزار سرور داخل کشور توليد شود تا خيال ما راحت باشد که اين توليد داخلي است، کد آن موجود است و مي‌تواند چک کرد که هيچ آسيب پذيري عمدي در آن قرار نگيرد.
وي اضافه کرد: اين پروژه بزرگ و پيچيده‌اي است که يک تيم 20 نفره در دانشگاه شريف درگير آن هستند، همچنين اين محصول و خدمات ثابت‌افزار سرورها قابليت صادرات نيز دارد، و کشورهايي که نيازمند آن هستند مي‌توانند با اطمينان خاطر از ما تهيه کنند.

  • برچسب ها