امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

رونمايي از اولين اوراق مرابحه ارزي بانک ملت توسط رئيس کل بانک مرکزي


اولين اوراق مرابحه ارزي کشور با حضور رئيس کل بانک مرکزي در مرکز مبادله ايران رونمايي شد.
به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک ملت، دکتر فرزين رئيس کل بانک مرکزي با تقدير از بانک ملت در انتشار اوراق مرابحه ارزي گفت: بانک ملت همواره در نظام بانکي پيشرو بوده است و اميدواريم با استفاده از ابزار اوراق مرابحه ارزي براي تامين مالي، به سياست هاي تثبيت بازار بانک مرکزي در کنترل تورم کمک کنيم.
وي در خصوص اين اوراق اظهار داشت: اين اوراق ابزار مطمئني است که با توجه به تحريم و عدم امکان استفاده از ارزهاي خارجي، استفاده از سرمايه ايرانيان خارج و داخل کشور را براي تامين مالي پروژه هاي بزرگ کشور فراهم مي کند.
رضا دولت آبادي، مديرعامل بانک ملت نيز در مراسم رونمايي از اين اوراق اظهار داشت: بانک ها با توجه به سياست کنترل نقدينگي، به دنبال روش هاي جديد تامين مالي پروژه هاي اقتصادي هستند و نمونه آن اولين اوراق مرابحه ارزي است که در بخش اول 100 ميليون يورو منتشر شده است.
وي در خصوص مزاياي انتشار اين اوراق از سوي بانک ملت گفت: با عرضه اين اوراق، هم فشار به رشد دارايي ها کنترل مي شود و هم منابع ارزي مورد نياز پروژه بزرگ پالايشگاه بيدبلند فراهم مي شود.
دولت آبادي گفت: انتشار اين اوراق و تامين نقدينگي از اين راه، براي ساير بخش ها در دريافت تسهيلات محدوديت ايجاد نمي کند و علاوه بر تامين ارزي پروژه، منابع ارزي غير مولد را به منابع مولد تبديل مي کند.
مديرعامل بانک ملت در خصوص عرضه اين اوراق و تاثيرات آن در اجراي پروژه جمع آوري گازهاي مشعل پالايشگاه بيدبلند گفت: کل سرمايه گذاري پروژه يک ميليارد و 109 ميليون دلار است که تاکنون بانک ملت 40 هزار ميليارد ريال آن را از محل تسهيلات ريالي، تامين و با عرضه 200 ميليون يورو اوراق مرابحه ارزي، اين پروژه بزرگ ملي 20 درصد پيشرفت خواهد کرد.
به گفته دولت آبادي، با بهره برداري از پروژه و افزايش صادرات، 1000 ميليون دلار درآمد ارزي نصيب پالايشگاه و اقتصاد کشور خواهد شد.
وي افزود: اجراي اين پروژه علاوه بر کنترل بحث آلايندگي 9هزار نفر اشتغال به صورت مستقيم و غير مستقيم ايجاد خواهد کرد.
دولت آبادي همچنين از تلاش همه دست اندرکاران در صدور اين اوراق در بانک مرکزي، سازمان بورس، مرکز مبادلات، همکاران بانک در معاونت بين الملل و شرکت تامين سرمايه تقدير کرد.
علي سعيدي مديرعامل مرکز مبادله ارز و طلا نيز با قدرداني از بانک ملت در صدور اولين اوراق مرابحه ارزي کشور گفت: حداقل سرمايه براي اين اوراق يک ميليون يورو است، دوره پذيره نويسي از هفته گذشته انجام شده و براي سري اول ??? ميليون يورو پذيره نويسي شده و پذيره نويسي اول تکميل شده است.
عبدالعلي علي عسگري مديرعامل هلدينگ پتروشيمي خليج فارس نيز با قدرداني از همکاري هاي همه جانبه بانک ملت اظهار داشت: پروژه جمع آوري گازهاي مشعل پالايشگاه بيد بلند پروژه اي بسيار ارزشمند و در ابعاد ملي و جهاني است که علاوه بر جلوگيري از ثروت سوزي و آلايندگي هوا براي کشور، توليد ثروت و درآمد نيز مي کند.

  • برچسب ها