امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

آغاز همکاري‌هاي بانکي ايران و اوراسيا/ خط اعتباري 6.5 ميليارد روبلي روسيه براي ايران


پيرو سفر رئيس کل بانک مرکزي کشورمان به روسيه با هدف افزايش همکاري‌هاي پولي و بانکي با اين کشور و همچنين تقويت مناسبات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد ميان ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا، جلسه‌اي ميان مديران بانکي ازبر بانک روسيه و بانک ملي ايران برگزار شد که بر اساس آن خط اعتباري به ارزش ? و نيم ميليارد روبل براي واردات کالاهاي اساسي از روسيه براي ايران ايجاد شد.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، در اين جلسه که رئيس‌کل بانک مرکزي نيز حضور داشت مديران بانکي ازبر بانک روسيه و بانک ملي ايران، گشايش خط اعتباري 6.5 ميليارد روبلي ميان ايران و روسيه را مورد تاکيد قرار دادند. اين خط اعتباري قرار است از طريق ازبر بانک روسيه و بانک ملي ايران جهت تامين مالي واردات کالاهاي اساسي و مورد نياز کشورمان صورت گيرد.

خط اعتباري ?.? ميليارد روبلي، پيرو توافقات و قراردادهاي منعقد شده کارگزاري ميان دو بانک به صورت حداقلي و به عنوان شروع عمليات بانکي است.

لازم به ذکر است، اين گشايش اعتباري اولين گام مهم در راستاي توسعه همکاري ايران و روسيه بعد از امضاي توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسياست.

توسعه روابط پولي و بانکي بين ايران و روسيه به تاکيد روساي جمهور دو کشور صورت گرفته که ضرورتي اجتناب ناپذير و مقدمه و زيرساخت توسعه تجارت في‌مابين است.

همچنين در اين جلسه دکتر فرزين با تاکيد بر سرمايه‌گذاري مشترک در پروژه‌هاي ايران و روسيه، گسترش ظرفيت‌هاي اقتصادي طرفين را خواستار شد.

ابوالفضل نجارزاده، مدير عامل بانک ملي نيز با توجه به ظرفيت شرکت‌هاي زير مجموعه اين بانک در حوزه هاي دارويي، غذايي و پتروشيمي آمادگي بانک ملي براي توسعه همکاري‌ها و سرمايه‌گذاري مشترک با روسيه را اعلام کرد.

باوجود تجارت 200 ميليارد دلاري ايران و ظرفيت‌هاي بالاي اقتصاد کشورمان، گسترش روابط بانکي بين‌المللي در جهت توسعه اين بخش اقدام بسيار مهمي به شمار مي‌رود.

  • برچسب ها