امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

عملياتي شدن بسترهاي پولي و بانکي ميان ايران و روسيه؛ فصل جديدي از روابط بانکي دو کشور آغاز شد


در ديدار و مذاکرات دکتر محمدرضا فرزين رئيس‌کل بانک مرکزي کشورمان با الويرا نبيولينا رئيس‌کل بانک مرکزي روسيه، افزايش همکاري‌هاي پولي و بانکي، بهره‌ برداري از ظرفيت‌هاي بريکس و نهادسازي‌هاي پولي و بانکي جديد در اين حوزه و همچنين تقويت مناسبات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد ميان ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا مورد تاکيد قرار گرفت.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، به دنبال عملياتي شدن بسترهاي پولي و بانکي ميان جمهوري اسلامي ايران و روسيه، فصل جديدي از روابط بانکي دو کشور آغاز شد.
زيرساخت‌ها و بسترهايي همچون اتصال سامانه‌هاي پيام‌ رسان غيرسوئيفتي و برقراري روابط دوطرفه کارگزاري با پول‌هاي ملي ميان بانک‌هاي تجاري دو کشور که قبلاً ايجاد شده بود امروز مورد استفاده بانک‌ها و فعالان اقتصادي قرار گرفته است.

در ديدار و مذاکرات رئيس‌کل بانک مرکزي کشورمان با رئيس‌کل بانک مرکزي روسيه، علاوه بر نهايي‌سازي توافق بکارگيري پول‌هاي ملي در مبادلات تجاري دو کشور بجاي دلار، دکتر فرزين پيشنهادهايي در زمينه بهره ‌برداري از ظرفيت‌هاي گروه بريکس و نهادسازي‌هاي پولي و بانکي در اين حوزه طي دوره رياست روسيه بر اين گروه در سال آتي ميلادي مطرح کرد که مورد توجه رئيس کل بانک مرکزي روسيه قرار گرفت.

بر اساس اين گزارش، با توجه به نهايي‌شدن کليه اقدامات توافق‌شده قبلي ميان بانک‌هاي مرکزي ايران و روسيه، قرار شد مفاد آن بصورت فني و تخصصي، محور همکاري‌هاي آينده بانک‌هاي مرکزي دو کشور قرار گيرد.

گفتني است در جريان سفر رئيس کل بانک مرکزي کشورمان به مسکو و به ‌دنبال رايزني‌ها وعملياتي‌سازي بسترهاي پولي و بانکي، اولين ال.سي شبکه بانکي ايران در خارج از کشور توسط بانک سپه در روسيه گشايش شد. ارزش اين LC که از امروز مورد استفاده قرار گرفته، براي شروع مبلغ ?? ميليون يورو است و با شرط پرداخت مدت ‌دار جهت واردات استفاده مي‌شود.

همچنين با حضور دکتر فرزين رئيس کل بانک مرکزي کشورمان، جلسه‌اي ميان مديران بانکي ازبر بانک روسيه و بانک ملي ايران برگزار شد که بر اساس آن خط اعتباري به ارزش ? و نيم ميليارد روبل براي واردات کالاهاي اساسي از روسيه براي ايران ايجاد گرديد.

لازم به ذکر است خط اعتباري ?.? ميليارد روبلي، پيرو توافقات و قراردادهاي منعقد شده کارگزاري ميان دو بانک به صورت حداقلي و به عنوان شروع عمليات بانکي است. اين گشايش اعتباري اولين گام مهم در راستاي توسعه همکاري ايران و روسيه بعد از امضاي توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسياست.همچنين در اين جلسه دکتر فرزين با تاکيد بر سرمايه‌گذاري مشترک در پروژه‌هاي ايران و روسيه، گسترش ظرفيت‌هاي اقتصادي طرفين را خواستار شد
.

  • برچسب ها