امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

راهبردهاي عملياتي بانک صادرات ايران در مبارزه با پول‌شويي و تامين مالي تروريسم تشريح شد

?مهمترين راهبردهاي بانک صادرات ايران در مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم در دومين نشست سالانه تخصصي با حضور مقامات و مسئولان وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانک مرکزي، مديران ارشد بانک صادرات ايران در جمع مدرسان و بازرسان تخصصي اين بخش در اين بانک تبيين و اعلام شد.
به گزارش بانک امروز به نقل از روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، اميررضا رشيدي، رئيس اداره کل مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم در مراسم افتتاحيه اين نشست سه روزه با تاکيد بر اينکه دنيا براي کاهش فساد به سمت مبارزه با پول‌شويي رفته است، اقدامات و برنامه‌هاي بانک صادرات ايران در اين زمينه را تشريح و راهبردهاي بانک در اين زمينه را اعلام کرد.

رشيدي در اين نشست در تشريح مسير و مهمترين برنامه‌هاي بانک، به روزرساني اطلاعات هويتي، اقتصادي و واقعي مشتريان و همچنين ارائه خدمات مبتني بر ريسک مشتريان و مطابق با الگوي نياز آنها، مديريت ريسک ابزارها و خدمات، رسيدگي به حساب‌هاي مازاد، تراکنش‌هاي نقدي، صندوق‌هاي امانات و خدمات حضوري، فرآيند شناسايي مضاعف و اخذ مستندات تکميلي و همچنين شفاف‌سازي از جمله رصد حساب‌هاي تجاري را از جمله مهمترين اهداف بانک در ارتقاي سطح مبارزه با پولشويي و تأمين‌مالي تروريسم عنوان کرد.

رئيس اداره کل مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم همچنين توجه به آموزش، تبيين اهميت مبارزه با پول‌شويي و توانمندي‌سازي کارکنان، نظارت بر پايش رفتارها و اقدامات کنترلي، ارائه رهنمودهاي اصلاحي و اتخاذ تدابير مؤثر، متناسب و بازدارنده را از جمله برنامه‌هاي بانک در اين بخش برشمرد.

رشيدي با بيان اينکه با اجراي مقررات مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم، خدمات زيادي به تمامي ايرانيان و مشتريان بانک ارائه مي‌دهيم، گفت: کسب و کارهاي زيادي به دليل رقابت ناسالم در کشور ورشکسته شده‌اند و اگر مقررات به درستي اجرا مي‌شد، شاهد اينگونه پيامدها نبوديم.

او با بيان اهميت رعايت استانداردهاي مبارزه با پول‌شويي ، افزود: اگر شناخت دقيقي از مشتريان داشته باشيم، نمي‌توانيم خدمات متناسب و دقيقي را به آنها ارائه دهيم.

رئيس اداره کل مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم همچنين با رد ارتباط بين اعمال مقررات با جذب منابع در نظام بانکي نيز گفت: پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم يک علم و دانش و رفتار توأم با آگاهي و تحليل دقيق است و ثابت شده پول ناشي از عدم رعايت مقررات خاکستري و رفتار مجرمانه سياه ماندگاري ندارد. چراکه بايد در چرخه عمليات مالي و اقتصادي به بازدهي مطلوب رسيده و تطهير شوند و نگهداري آن در بانک‌هاي پر ريسک براي ميان‌مدت يا طولاني مدت خلاف رويه تحصيل‌کنندگان آن است.

او با تشريح آمار عملکرد اين اداره کل در بهبود شاخص‌هاي عمکردي از جمله 9 شاخص ساختار مبارزه با پول‌شويي ، اقدامات کنترلي و بازرسي، تعدد حساب‌ها، شفاف‌سازي تراکنش‌هاي بانکي، شناسايي مشتريان، حساب‌هاي داراي نماينده، شناسه شهاب، مشتريان کمتر از 18 سال و آموزش، به ذکر جزئيات مقررات و قوانين مترتب بر تخلفات و جرم در بخش مبارزه با پول‌شويي و تأمين مالي تروريسم پرداخت.

رشيدي همچنين در اين نشست با بيان اينکه توجه به داده‌ها ملاک اصلي رسيدگي در بازرسي‌ها است، گفت: دريافت اطلاعات از مشتريان تنها براي مبارزه با پول‌شويي نيست و از آنجايي که هدف بانک صادرات ايران حرکت به سمت بانکداري ديجيتال و به کارگيري ظرفيت‌هاي مهم بانکداري غيرحضوري است، بايد مشتري خود را به خوبي بشناسيم و با انجام تحليل‌هاي مناسب براي آنها محصول مناسب طراحي کنيم.

او همچنين با اشاره به اهميت رعايت بهداشت اعتباري، بر استفاده از ظرفيت قوانين مبارزه با پول‌شويي براي تحقق بهداشت جذب منابع تاکيد کرد.?

  • برچسب ها