امروز : دهم اسفند ماه سال 1402
image بانک

تخصيص ارز از ابتداي سال تا بيستم آبان ماه به 52 ميليارد دلار رسيد


معاون ارزي بانک مرکزي اعلام کرد: ميزان تخصيص ارز از ابتداي سال جاري تا بيستم آبان ماه به حدود 52 ميليارد دلار رسيد که از اين ميزان ?? ميليارد دلار ان تأمين شده است.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، محمد آرام در جلسه ارزي با محوريت «تجارت خارجي، تخصيص و تأمين ارز و ترخيص» که با حضور رئيس سازمان غذا و دارو، رئيس سازمان توسعه تجارت و نمايندگان سازمان گمرک و معاونين ارزي و بين‎ الملل شبکه بانکي در بانک مرکزي برگزار شد افزود: از مجموع ?? ميليارد دلار ارز تامين شده از ابتداي سال جاري تا بيستم آبان ماه ، سهم وزارت صمت ??.? ميليارد دلار، سهم وزارت جهاد کشاورزي 10.4 ميليارد دلار و سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ?.? ميليارد دلار بوده است.

وي با اشاره به رشد ? درصدي ارز تامين شده براي واردات طي هشت ماه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته خاطرنشان کرد : در هشت ماهه سال گذشته کل ارز تامين شده به ?? ميليارد دلار رسيد که اين ميزان در سال جاري با رشدي معادل ? درصد به ?? ميليارد دلار رسيده است .

معاون ارزي بانک مرکزي افزود : حجم ارز تامين شده براي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در هشت ماهه سال جاري با ?? درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيشترين رشد را در تامين ارز در مقايسه با ديگر بخشها به خود اختصاص داده است

معاون ارزي بانک مرکزي با اشاره به پرتفوي ارزي تامين شده در اين مدت گفت: در حوزه ارز ترجيحي ????? توماني، حدودآً 12 ميليارد دلار، در نيما ?? ميليارد دلار و در حوزه ارز اشخاص حدود ?? ميليارد دلار ارز تأمين شده است. لذا مي توان اين گونه نتيجه گيري کرد که ترکيب مذکور،‌ متوازن است و نيمي از ارز تامين شده ناشي از ارز نيما و نيمي ديگر ارز ترجيحي و ناشي از ارز حاصل صادرات غير نفتي است.

دکتر آرام با اشاره به همکاري هاي وزارت صمت و جهاد کشاورزي در تخصيص و تأمين ارز گفت: با همکاري اين دو وزارتخانه براي اولين بار از ابتداي سال بودجه ارزي تدوين شد و اين بودجه به صورت ماهانه نظارت و پايش مي شود و به صورت نظام مند از طريق سامانه جامع تجارت و به تفکيک موارد مشخص شده بودجه‌هاي ارزي تخصيص و تأمين مي شود. لذا همانگونه که شاهد هستيم در حال حاضر انضباط مناسبي در حوزه ارزي حاصل شده است که نتيجه آن آرامشي است که در بازار ارز نمود يافته است.

معاون ارزي بانک مرکزي با اشاره به برنامه هاي پيش روي اين بانک در حوزه ارزي عنوان کرد: برنامه آتي بانک مرکزي اين است که مباحث تخصيص و تأمين ارز به صورت بهينه و با دقت بيشتر انجام شود و ارز به جاي واسطه محور بودن، مستقيماً به ثبت سفارش ها اختصاص يابد.
1

دکتر آرام همگن سازي ارزهاي توليدي و ارزهاي مصرفي از ديگر برنامه هاي بانک مرکزي در حوزه ارزي عنوان کرد و افزود : براين اساس با اتکا به نقشه ارزي صادراتي کشور و متناسب با ارزهاي مصرفي،‌ ارزهاي مورد نظر توليد و تبديل مي شود تا اين گونه در يک ارز با مازاد عرضه يا مازاد تقاضا مواجه نشويم. همچنين اين امر موجب تسهيل تخصيص ارز و کاهش مدت زمان دسترسي به ارز مي شود.

وي خاطرنشان کرد: همگن سازي ارز و تنوع ارزي متناسب با مصارف ارزي در بخش خزانه داري بانک مرکزي آغاز شده است و ظرف يک يا دو ماه آينده ارزي نخواهيم داشت که صفي براي خريد آن باشد.
دکتر آرام گفت: مدت زمان صف در تخصيص و تأمين ارز کوتاه خواهد شد و برنامه ريزي به صورتي خواهد بود که در کمتر از ده روز تخصيص و تامين انجام شود که البته کاهش چشمگيري در اين زمينه حاصل شده است .

معاون ارزي بانک مرکزي در پايان تاکيد کرد: برنامه بانک مرکزي اين است که با تخصيص بهينه و نظمي که ايجاد شده مدت زمان تخصيص و تأمين ارز را به حداقل ممکن برساند و متناسب با تقاضاي مصرفي ارز، نوع ارز به نوعي تعيين شود که صف يا مازاد در تقاضا رخ ندهد.

گفتني است در اين جلسه معاونين ارزي و بين الملل بانکها دغدغه ها و مسائل خود و بازرگانان را در زمينه تخصيص و تأمين ارز مطرح کردند و روساي سازمان توسعه تجارت و سازمان غذا و دارو ضمن تشريح سياستهاي تجاري به سوالات معاونين ارزي بانکها پاسخ گفتند.


  • برچسب ها