امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

بانک مرکزي در ميان سازمان هاي برتر در اجراي پدافند غيرعامل


معاون فناروري هاي نوين با اشاره به اهميت پدافند غيرعامل در زمان بروز بحران گفت: با مجموعه اقداماتي که در اين حوزه در بانک مرکزي انجام شد، اين بانک به عنوان يکي از سازمان هاي برتر در همايش بزرگداشت هفته پدافند غيرعامل مورد تقدير قرار گرفت.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي؛ محرميان گفت: گسترش ضريب نفوذ اينترنت و تنوع خدمات روزافزوني که شهروندان از آن بهره مي برند سبب شده که توجه ويژه اي به فضاي سايبري و خدمات مرتبط با آن مدنظر باشد و در شرايط بروز بحران و وقفه در ارائه اين خدمات، تمهيدات به گونه اي به کار گرفته شود که مردم تحت تاثير قرار نگرفته و يا حداقل تاثير بر آنان وارد شود.

معاون فناوري هاي نوين افزود: دغدغه ما در بانک مرکزي بيشتر بر روي خدماتي الکترونيکي است که شهروندان از آن بهره مي برند تا در صورتي که به هر دليلي اين خدمات با اشکال روبرو شد شهروندان بتوانند خدمات را از روش هاي پشتيبان دريافت کنند. در اين زمينه مي توان به طرح هاي تداوم خدمت، سايت هاي پشتيبان و سايت هاي ارائه خدمات در زمان بروز بحران از جمله اقدامات انجام شده در اين زمينه اشاره کرد.

وي خاطر نشان کرد: از ديگر اقدامات مهم بانک مرکزي در اجراي دستورالعمل هاي پدافند غيرعامل تشکيل کميته پدافند غيرعامل زير نظر سازمان پدافند غيرعامل است که فعالانه در اين حوزه ايفاي نقش مي کند و با برگزاري منظم جلسات، راه حل هاي مقابله با بحران ها را بررسي و عملياتي مي کند.

محرميان يادآور شد: علي رغم اقدامات و موفقيت هايي که در اين حوزه داشته ايم هنوز نياز به اجراي برنامه ها و اقدامات زيادي در اين زمينه داريم که طبق روال در حال اجراي انها هستيم.

وي عدم آشنايي مردم با اين حوزه را يکي از آسيب هاي پدافند غيرعامل برشمرد و گفت: ما تلاش داريم با برنامه هاي اطلاع رساني و فرهنگ سازي، مردم را بيشتر با خدمات اين حوزه و آثار و ضرورت آن آشنا کنيم . به طور خاص نسبت به آموزش کارکنان بانک در اين حوزه گام‌هايي برداريم.

معاون فناوري هاي نوين در پايان خاطرنشان کرد: نکته مهم تمام اين اقدامات به محوريت مردم و حفاظت از شهروندان در زمان وقوع بحران ها برمي گردد تا کمترين تاثير متوجه آنان شود و خدماتي که به مردم ارائه مي شود همواره پايداري لازم را داشته باشد.

گفتني است پدافند غيرعامل (PASSIVE DEFENCE) به مجموعه اقداماتي گفته مي شود که در فضاي غيرنظامي کمک مي کند که شهروندان کمترين آسيب را در مواقع بروز بحران متحمل شوند. همچنين گستره پوشش عمليات پدافند غيرعامل بسيار وسيع و متنوع است و شامل موارد بحراني مانند حوادث طبيعي، حوادث غيرمترقبه تا بحران در فضاي سايبري مي شود و کارکنان سازمان ها و متوليان اقدامات و تمهيداتي در اين مواقع به کار مي برند که اشخاص و افراد عادي از بحران به وجود آمده آسيب نبينند يا کمترين آسيب متوجه آنان شود و در کوتاهترين زمان ممکن از شرايط خطر و بحران خارج شوند.

  • برچسب ها