امروز : دوم اسفند ماه سال 1402
image بانک

رئيس کل بانک مرکزي در دهمين همايش بانکداري الکترونيک:
برنامه بانک مرکزي براي هوشمندسازي بانکداري
رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اغاز فرايند بانکداي هوشمند، سياست تثبيت اقتصادي را سياست قطعي بانک مرکزي خواند و گفت: مردم و فعالان اقتصادي انتظارات خود را براساس سياست تثبيت برنامه ريزي کنند چرا که شاخص هاي اقتصادي مانند روند رشد نقدينگي و تورم و ‌‌‌.. نشان از بازگشت ارامش به اقتصاد کشور دارد.

به گزارش بانک امروز به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر فرزين در دهمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بانکداري الکترونيک که کمک موثري به توسعه خدمات بانکي کرده است اظهار داشت: بيش از ?? درصد خدمات بانکي کشور امکان ارائه به صورت غير حضوري را داراست و اين به کمک فناوري محقق شده است.

وي افزود: از ديگر اقدامات ارزشمند حوزه بانکداري الکترونيک در اقتصاد کشور مي توان به اجراي قانون جديد چک اشاره کرد که اعتبار را به اين سند اعتباري بازگرداند و بر اساس داده ها بيش از ?? درصد چک هاي مبادله‌شده، وصول مي شود. همچنين تعداد زندانيان مرتبط با چک از ?? نفر در روز به يک نفر در سه روز کاهش پيدا کرده است که نشان از اثرگذاري اجراي قانون با کمک سامانه هايي مثل صياد، محچک، پيچک و ..‌ دارد.

فرزين گفت: احراز هويت غيرحضوري اقدام مهم ديگري است که با کمک فناوري اطلاعات در شبکه بانکي براي مردم ارايه مي شود و دستورالعمل آن توسط بانک مرکزي به شبکه بانکي ابلاغ شده است.
رييس کل بانک مرکزي تفکيک حساب هاي تجاري را از ديگر اقدامات مهم بانک مرکزي در سال هاي اخير برشمرد و گفت: بيش از ?? ميليون و ??? هزار حساب تجاري تفکيک شده است که اين امر به نظارت و مبارزه با پولشويي کمک شاياني به ما مي کند.

وي با اشاره به سامانه سياق گفت: اين سامانه به انقلابي در اجراي احکام قضايي مرتبط با مسدود سازي حساب متخلفين مالي در جهت احقاق حقوق شاکيان منجر شده و اجراي احکام را از ??? روز به کمتر از ? دقيقه کاهش داده است.
1

رييس کل بانک مرکزي يادآور شد: علي رغم اقدامات و پيشرفت ها هنوز مسير طولاني براي رسيدن به نقطه مطلوب در بانکداري مرکزي و بانکداري تجاري داريم و بايد در اين مسير به بهره گيري از فناوري هاي جديد ار جمله هوش مصنوعي توجه ويژه داشته باشيم.

فرزين در آسيب شناسي وضعيت موجود نظام بانکي گفت: نظارت جامع بر شبکه بانکي و حوزه پولي يکي از اسيب هاي موجود در اقتصاد کشور است و در حال حاضر نظارت هوشمند جامع و دقيقي بر فعاليت هاي پولي کشور وجود ندارد. حتي خود بانک ها نيز با توجه به گستره فعاليت ها و خدمات، نظارت کاملي بر اقدامات خود ندارند و هدف ما استفاده از هوش مصنوعي در ايجاد نظارت دقيق بر بازار پول کشور است.

رييس کل بانک مرکزي افزود: براي اجراي کامل برنامه حکمراني ريال نياز به رصد دقيق مسير پول و ارز در کشور داريم چرا که معتقديم پول و ارز کالاي عمومي است و بايد در راستاي منافع ملي و رفاه مردم به کار گرفته شود.

وي گفت: بسياري از آسيب هاي کنوني نظام بانکي ناشي از عدم نظارت بر پول و مقررات و دستورالعمل هاي مرتبط با آن است که بايد با برنامه ريزي دقيق و استفاده از ابزارهاي نوين نظارت هوشمند هر چه سريعتر محقق شود.

داده هاي کلان اقتصادي بايستي ابزاري براي سياستگذاري و پيش بيني آينده باشد
دکترفرزين با انتقاد از نحوه استفاده از آمار و اطلاعات شاخص هاي کلان اقتصادي در فضاي سياسي کشور گفت: داده هاي کلان اقتصادي بايستي ابزاري براي سياستگذاري و پيش بيني آينده و جلوگيري از بروز بحران ها باشد ولي متاسفانه به ابزاري براي نقد عملکرد گذشته و حال تبديل شده است.

ريس کل بانک مرکزي افزود: در حال حاضر آمارها و شاخص هاي اقتصاد کلان، گذشته نگر هستند در حاليکه در دنيا به سمت استفاده از امارهايي رفته اند که پيش نگر و اينده نگر است و در جهت سياستگذاري و تصميم سازي مورد استفاده قرار مي گيرد‌ و بايد به سمت توليد آمارهايي با به کارگيري هوش مصنوعي برويم که در سياست پولي و ارزي آتي ما مورد استفاده قرار گيرد.

وي خاطرنشان کرد: ما در پيش بيني پذير کردن اقتصاد براي مردم و فعالان اقتصادي دچار مشکل هستيم و اين موضوع آسيب جدي به پايداري اقتصاد کشور مي زند. بايد به سمتي برويم که با پيش بيني پذير کردن اقتصاد براي فعالان اقتصادي و کسب و کارها به پيشرفت اقتصاد کشور کمک کنيم.

رئيس کل بانک مرکزي مسئله انتظارات تورمي را يکي از مهمترين مواردي خواند که سياستگذار بايد به آن توجه کند و گفت: موضوع انتظارات تورمي و نقش آن در تکانه هاي اقتصادي بسيار حايز اهميت است و دشمن با علم به اين موضوع با تيم عمليات رواني به شدت در حال فعاليت هستند. دائما در حال توليد نظريه هايي هستند که جهش ارز و تورمي و نقدينگي در پيش داريم تا با تحريک انتظارات تورمي به اهداف خود که تضعيف اقتصاد کشور است، برسند.

وي گفت علي رغم تمام شانتاژهاي خبري و جنگ رواني منابع ارزي کشور در وضعيت بسيار مطلوبي است و تسلط بسيار خوبي بر منابع ارزي کشور داريم و هيچ مشکلي در تأمين ارز کشور نداريم ولي اجازه نمي دهيم که ارز کشور هدر برود و اين منابع را در راستاي توسعه زيرساخت هاي کشور و ايجاد رفاه براي مردم به کار خواهيم گرفت.

مردم و فعالان اقتصادي، انتظارات خود را براساس برنامه سياست تثبيت برنامه ريزي کنند
فرزين، سياست تثبيت اقتصادي را سياست قطعي بانک مرکزي خواند و گفت: مردم و فعالان اقتصادي انتظارات خود را براساس برنامه سياست تثبيت برنامه ريزي کنند و براساس پيش بيني هاي غيرواقع و انتظارات تورمي ايجاد شده توسط تيم جنگ رواني خارج از کشور فعاليت اقتصادي خور را تنطيم نکنند‌. چرا که شاخص هاي اقتصادي مانند روند رشد نقدينگي و تورم و ‌‌‌.. نشان ار بازگشت ارامش به اقتصاد کشور دارد.

رييس کل بانک مرکزي افزود: اظهارنظرهايي در خصوص کسري بودجه دولت و جهش تورمي در کشور توسط برخي مطرح مي شود که تنها با هدف تحريک انتظارات تورمي در راستاي تامين منافع دلالان و دشمنان انجام مي شود ولي به هيچ وجه اجازه نخواهيم داد ثباتي که در فضاي اقتصادي حاکم است از بين برود.

فرزين رمز ارزها را از ديگر حوزه هاي مورد توجه بانک مرکزي خواند و گفت: بر اساس سياست بانک مرکزي استفاده از رمز ارز در واردات و صادرات و استخراج ان قانوني است اما استفاده از ان در مبادلات داخلي با توجه به مباحث پولشويي غير قانوني است. اما اگر اين ابزار ها در جهت منافع ملي به کار گرفته شود و بتواند به سياست هاي تثبيت کمک کند با استقبال بانک مرکزي روبروست.

رييس کل بانک مرکزي در پايان افزود: اميدواريم با اقدامات انجام شده و کمک انديشمندان و صاحب نظران و بهره گيري از ابزارهاي نوين مانند هوش مصنوعي بتوانيم به اصلاح بانکداري مرکزي و بانکداري تجاري در مسير ارامش اقتصاد کشور گام برداريم.


  • برچسب ها